Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Využití rentgenu při zkoumání historických a uměleckých děl

/
/
/
176 ZobrazeníDalší přednáška z cyklu Science Café, který pořádá Muzeum Vysočiny Jihlava, se uskuteční v pondělí 24. dubna od 18.00. Michal Vopálenský představí Rentgenové metody při zkoumání historických a uměleckých děl.

Rentgenové záření dokáže pronikat pevnými látkami, čehož se už přes sto let využívá ve zdravotnictví. V historických vědách se rentgenového snímkování využívá na příklad při zkoumání vzácných maleb. Ve spojení s výkonnou výpočetní technikou je možné provádět tzv. tomografii, jejímž výsledkem je virtuální model zkoumaného objektu ve třech rozměrech včetně vnitřních struktur. Přitom rentgenové záření v používaných dávkách nezpůsobuje žádné destruktivní změny ve zkoumaných objektech. Virtuální model lze pak libovolně řezat, zvýrazňovat vybrané detaily a podobně, čímž se tomografie stává nedocenitelným nástrojem pro výzkum artefaktů, jejichž mechanické rozebrání není žádoucí nebo vůbec možné (na příklad fosilie, škapulíře či historické svitky). Přednáška uvede řadu příkladů z měření v telečské Laboratoři rentgenové tomografie Ústavu teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd České republiky.

  • Facebook
  • Twitter