Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Výtěžek Tříkrálové sbírky pro lidi v nouzi a na svozové auto

/
/
/
739 ZobrazeníSe začátkem roku 2019 přijde čas také na devatenáctý ročník Tříkrálové sbírky. Největší dobrovolnické akci v republice patří termín mezi 1. a 14. lednem, přičemž na území Oblastní charity Havlíčkův Brod, na Havlíčkobrodsku a Humpolecku se bude koledovat hlavně od 4. do 6. ledna.

Tři králové vyrazí do ulic, aby domácnostem v novém roce popřáli hodně zdraví a štěstí a zároveň je požádali o příspěvek na pomoc lidem v nouzi žijícím v regionu.

A stejně jako v letech minulých i tentokrát havlíčkobrodská charita už ví, jak vybrané peníze na svém území využije. „Hlavní oblasti, které nás v současné době nejvíce tíží a s kterými nám darované finanční prostředky v rámci Tříkrálové sbírky mohou pomoci, jsou dvě. Za prvé potřebujeme zainvestovat do rozvoje takzvané charitní záchranné sítě. Na tomto projektu pracujeme v koordinaci s dalšími charitami na Vysočině.
Lze říct, že lidem, kteří jsou v tíživé životní situaci a dostupné služby jim neumí pomoci, můžeme na základě přesně daných pravidel poskytnout například potraviny, hygienu, ošacení nebo vybavení domácnosti s tím, že materiální pomoc vždy doplníme odborným sociálním poradenstvím a podporou v řešení jejich problémů,“ nastínila ředitelka Oblastní charity Havlíčkův Brod Kateřina Svobodová.

Druhým důležitým záměrem využití výtěžku Tříkrálové sbírky 2019 je nákup devítimístného svozového auta pro klienty ledečské Sociálně terapeutické dílny. Potřeba nového vozidla vzešla z nedávné dopravní nehody, při které na křižovatce řidič z vedlejší silnice narazil do charitního svozového auta jedoucího po hlavní komunikaci. „Naštěstí se nikomu nic nestalo, dokonce u nehody nemusela zasahovat ani záchranná zdravotní služba, za což jsme nesmírně rádi. Na druhé straně jsme se bohužel dozvěděli, že naše svozové auto, se kterým jsme každý pracovní den dováželi klienty s postižením do ledečské Sociálně terapeutické dílny, je neopravitelné,“ zmínila ředitelka. Pro službu je dočasně zajištěno jiné svozové vozidlo, které je ale potřebné v jiné službě a jehož stav přepravě tolika klientů s hendikepem ani nevyhovuje. „Koupě takového vozidla za peníze z našeho rozpočtu je nereálná. Náklady šplhají k až osmi stům tisícům korun. Díky svozu mají klienti v podstatě bezproblémovou možnost využívat sociální služby, která pomáhá právě lidem s hendikepem především udržovat a rozvíjet jejich dovednosti a schopnosti včetně pracovních návyků. Tříkrálová sbírka je pro nás jednou z mála šancí, jak větší část peněz na nové svozové vozidlo získat. Pokud by se našel někdo, kdo by měl možnost na nákup devítimístného auta přispět, budeme skutečně rádi, pokud se nám ozve,“ požádala Kateřina Svobodová.

Díky rekordnímu výtěžku loňské Tříkrálové sbírky 2018 ve výši 2 360 880 korun mohla Oblastní charita Havlíčkův Brod za výrazného přispění dotace z Evropské unie nakoupit celkem šestnáct nových, pětimístných aut do terénních sociálních služeb. Tato vozidla potřebují pracovníci, kteří poskytují péči lidem v jejich domácím prostředí. Konkrétně se jedná o Charitní pečovatelskou službu a Centrum osobní asistence pomáhající seniorům a lidem s hendikepem, dále o Šipku – sociálně aktivizační službu pro rodiny s dětmi, Středisko rané péče dojíždějící do rodin s dítětem s postižením či po komplikovaném porodu nebo o Domácí hospicovou péči určenou pro ty, kteří si přejí umřít doma mezi svými blízkými. Terénní péče pomáhá jak samotným klientům, již si nepřejí opustit domov, pokud to jejich zdravotní stav nevyžaduje, tak i jejich rodinným příslušníkům, kteří vědí, že se jejich blízkému dostává kvalifikované péče v době, kdy oni sami musí například do zaměstnání.

Nadcházející devatenáctý ročník sbírky pořádá Charita Česká republika, přičemž v jednotlivých regionech ji zajišťují místní Charity – v případě havlíčkobrodského okresu a Humpolecka jde právě o Oblastní charitu Havlíčkův Brod. Celkem pětadevadesát procent z výtěžku putuje na přímou pomoc lidem v nouzi, z toho se pětašedesát procent vybrané částky vrací přímo Oblastní charitě Havlíčkův Brod, patnáct procent využívá na pomoc Diecézní katolická charita Hradec Králové, deset procent pomáhá v zahraničí a pět procent přispívá na podporu celostátních projektů. Zbylých pět procent tvoří náklady spojené se sbírkou.

Oblastní charita Havlíčkův Brod také hledá dobrovolníky, které láká užít si Tříkrálovou sbírku jako jeden ze tří králů nebo vedoucí tříkrálové skupinky. Vítáni jsou děti i dospělí ze všech koutů havlíčkobrodského okresu a Humpolecka. Stačí zkontaktovat koordinátorku Bc. Veroniku Pavlasovou na tel.: 731 604 743 nebo na e-mailu dobrovolnik@charitahb.cz.

  • Facebook
  • Twitter