Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Výstavu o pěstitelích z Pobřeží slonoviny v zámeckém parku v Třebíči

/
/
/
621 ZobrazeníVýstava pod širým nebem u příležitosti Světového dne důstojné práce, nazvaná Cena kakaa, bude od soboty 5. do čtvrtka 12. října k vidění v zámeckém parku v Třebíči. Autorem fotografií je Stanislav Komínek z organizace Fairtrade Česko a Slovensko.

Každým rokem se zaměření výstav mění. Zatímco v roce 2015 byla hlavním tématem káva, o rok později pak koželužny a výroba obuvi, v roce 2017 pěstování banánů a loni výroba bot v Indii, letošní téma je pěstování kakaa.

Zhruba 90 procent celkové produkce kakaa vypěstuje 4,5 milionu malopěstitelů. Jsou jimi hlavně farmáři s rodinnými políčky, převážně v západoafrických zemích a Ghaně. Pěstitelé si touto prací vydělají necelý dolar za den. Nemohou si najímat dělníky a jsou nuceni využívat k práci děti. Statistiky odhadují, že počty dětí, pracující na kakaových plantážích, se pohybují kolem 2 milionů.

Nárůst produkce a nízká cena kakaa z Pobřeží slonoviny jsou vykoupeny nejen otrockými podmínkami pěstitelů, ale také ničením životního prostředí. Od roku 1960 přišla země o 80 % svých deštných pralesů. Tím mizí životní prostor pro vzácné hrošíky liberijské, slony pralesní nebo šimpanze učenlivé. Kácení deštných pralesů také zrychluje dopady klimatických změn po celé planetě.

Autor fotografií výstavy Stanislav Komínek spolu s Lukášem Matěnou vyrazili na konci roku 2018 do západoafrického Pobřeží slonoviny, aby zdokumentovali podmínky pěstování kakaa. Pobřeží slonoviny je největším světovým producentem kakaa.

  • Facebook
  • Twitter