Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Výstava Svatební praporce v Třešti

/
/
/
263 ZobrazeníO čtvrtka 1. prosince bude v Schumpeterově domě v Třešti otevřena výstava Svatební praporce. Představí nejen svatební praporce ze sbírek Muzea Vysočiny Jihlava, ale i to, jaké byly předsvatební a svatební zvyky v minulosti. Doplní ji výrobky klientů Chelčického domova sv. Linharta.

„Svatební praporce bývaly velmi důležitou součástí horáckých vesnických svateb v předminulém století především na Dačicku, Telčsku, Počátecku a Třešťsku. I když je možné, že se používaly i v jiných oblastech, dochovaly se pouze tady. Dohledáno bylo celkem 33 praporců a jsou ve sbírkách muzeí této oblasti a v muzeích v Praze a Brně,“ popisuje Milina Matulová z třešťského muzea.

Podle jejích slov Svatební praporec si každá obec pořizovala vlastním nákladem u profesionální vyšívačky, na svatbu se půjčoval a následně znovu uložil u starosvatky či rychtáře. Na praporcích je vyšit název obce, které patřil (Tento praporec jest poctivé obce Nevcehelské), letopočet a někdy i další text (např. Pochválen pan Ježíš Kristus). Rostlinné, zvířecí a figurální motivy výšivek spolu s barevností jsou symbolické a měly zaručit štěstí a plodnost novomanželům.
Hlavní roli praporec sehrál až druhý (příp. třetí) svatební den, kdy se převážely peřiny nevěsty do jejího nového domova. Praporec zdobil vůz i ve svatebním průvodu, kdy si ženich jel pro nevěstu na vejproš a poté i na oddavky do kostela,“ dodává Milina Matulová.
Výstava představuje svatební praporce ze sbírky telčské pobočky Muzea Vysočiny, kde se jich zásluhou muzejního spolku dochovalo nejvíc. V třešťském muzeu máme pouze jeden svatební praporec, je z roku 1871 a pochází z Bezděkova.

„Atmosféru navodí i svatební šaty Spolku dobové módy J. Klikové. Zapůjčené šaty pro nevěsty jsou už z 20. století a ilustrují proměny svatební módy. A tentokrát z muzea neodejdete s prázdnou, budete si moci zakoupit výrobky z přírodní zahrady (pečené čaje a marmelády), keramické ozdoby a malé betlémy, floristické dekorace – adventní a vánoční věnce a adventní štoly (podlouhlé floristické ozdoby na umístění adventních svíček) a textilní vánoční ozdoby. Výrobky pochází z Chelčického domova sv. Linharta, vyrobili je klienti a Zdena Gebrová, majitelka přírodní zahrady v Plavsku, která s domovem spolupracuje. Jsou vhodné jako drobné dárky, jejichž zakoupením přispějete na provoz Chelčického domova,“ uzavírá Milina Matulová.
Výstava svatebních praporců potrvá do 2. února 2023. Otevřeno je každý den kromě pondělí.

  • Facebook
  • Twitter