Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Výstava Mezi Prahou a Káhiou – 100 let české egyptologie v Jihlavě

/
/
/
474 ZobrazeníVe středu 16. června bude v jihlavském muzeu pro veřejnost otevřena výstava připravená Českým egyptologickým ústavem Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze s názvem Mezi Prahou a Káhiou – 100 let české egyptologie. Představuje začátky, historii a úspěchy české egyptologie.

V roce 2019 uplynulo sto let od prvních egyptologických přednášek, které na Univerzitě Karlově v letním semestru roku 1919 vypsal soukromý docent František Lexa. Česká egyptologie od té doby urazila obrovský kus cesty, na které jí čekaly roky úspěchů, ale i těžkých bojů o svou existenci. Český egyptologický ústav FF UK, jediné pracoviště tohoto druhu v naší zemi, všechny peripetie nakonec ustál a významné výročí oslavil touto retrospektivní výstavou.
„Expozice nejdříve provede návštěvníky těžkými začátky, kdy se ve skrovných poměrech panujících na univerzitě v první polovině 20. století rodil nový vědecký obor. Jen díky velkému osobnímu nasazení a nezdolné vůli Františka Lexy se na univerzitě etabloval. S přispěním jeho žáků se pak časem proměnil z akademického bádání v Praze na skutečné vědecké pracoviště zabývající se i terénním výzkumem umožněným získáním stálé koncese v Egyptě.
Druhá část výstavy nechává nahlédnout do období let 1960–2019, kdy ústav už organizoval archeologické výzkumy přímo v Egyptě a Súdánu. Představen je zejména Abúsír, který je dodnes hlavní koncesí českých egyptologů. Fotografie ukazují na proměnu archeologické lokality a ilustrují rozmanité nálezy či zajímavé situace. Rozlehlý satelitní snímek umístěný do lightboxu umožňuje zachytit rozlehlost území celé memfidské pyramidové nekropole, kde se Abúsír nachází a zároveň ukazuje na potenciál lokality pro další generace vědců. Tajemný prostor šachtových hrobek plných náboženských textů je ve výstavě prezentován pomocí filmové projekce, která diváka vtáhne do tohoto magického prostředí. Některé z nálezů zastupující různé materiály pak budou přítomny ve formě 3D tisků, kterých je možné se dotýkat,“ popisuje Lucie Vendelová Jirásková z jihlavského muzea.


Výstava bude pro veřejnost otevřena od 16. června a potrvá do 12. září, ve výstavních prostorách Muzea Vysočiny Jihlava, Masarykovo náměstí 55.

  • Facebook
  • Twitter