Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Výstava Lucemburská Jihlava začíná ve středu

/
/
/
859 Zobrazení



Ve středu 31. ledna se od 16.00 uskuteční v Muzeu Vysočiny Jihlava vernisáž krátkodobé výstavy nazvané Lucemburská Jihlava v písemných a hmotných pramenech 1310-1437. Jihlavské muzeum ji pořádá ve spolupráci se Státním okresním archivem Jihlava.

Expozice se zabývá historií Jihlavy v období vlády lucemburských králů a markrabat v letech 1310–1437. Na trůnu v té době usedly samé významné osobnosti: Jan Lucemburský, Karel IV., Václav IV. a Zikmund
Lucemburský
. Důležité osobnosti našich dějin představují i markrabata, vládnoucí v této době na Moravě: Karel, Jan Jindřich, Jošt Lucemburský a Albrecht Rakouský. Spíše než obecnou historií Jihlavy se výstava zabývá písemnostmi, které přicházely do města z královské (císařské) nebo markrabské kanceláře. Ve Státním okresním archivu Jihlava se z tohoto období dochovalo 33 panovnických listin. Jejich pravost stvrzovaly pěkně provedené pečeti. O listiny jihlavští konšelé a písaři dobře pečovali, o čemž svědčí, že z doby lucemburské se jich dochovalo bez ohledu na vydavatele celkem 87. Výstava se věnuje také správě města Jihlavy a písemnostem vznikajícím přímo na radnici. V této době byly založeny první městské knihy, dochované od roku 1359.
„Význam Jihlavy jako centra městského a horního práva dokládají právní knihy, mezi nimiž poutá největší
pozornost kniha městského notáře Jana z Gelnhausenu z prvních let 15. století, nazývaná podle něho Kodex Gelnhausen A. Kodex vyniká krásnou výzdobou včetně portrétů českých panovníků od Václava I. po Jošta Lucemburského.
Na výstavě najdou návštěvníci kromě informací na panelech i dokumenty z archivu města Jihlavy listiny českých králů od Jana Lucemburského po Zikmunda Lucemburského a také listiny moravských markrabat. Autoři expozice neopomněli ani městské knihy, mezi nimiž zaujímají významné místo rejstříky městské sbírky (lozuňky). Archiválie doplňují archeologické nálezy z lucemburského období,“ přibližuje akademický malíř Martin Kos.
Výstava bude otevřena do 29. února.

Výstava se tematicky inspiruje konferencí Iglavia historica – aetas Luxemburgica, která se koná ve středu 31. ledna 2024 ve velké gotické síni jihlavské radnice. „Jejím pořadatelem je Statutární město Jihlava. Konference se bude věnovat lucemburským panovníkům, především králi Janu Lucemburskému, další referáty se budou týkat postavení měst, Židů a šlechty v lucemburské době. Přednášet budou odborníci Historického ústavu Akademie věd České republiky, specializující se na dějiny 14.–15. století, odpoledne se bude zabývat regionální historií Jihlavska,“ uvedl Vlastimil Svěrák ze Státního okresního archivu Jihlava.

  • Facebook
  • Twitter