Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Vranovská přehrada je zdrojem pitné vody i zábavy. Letos slaví 90!

/
/
/
280 ZobrazeníZ tisíců vodovodních kohoutků na Vysočině i na jižní Moravě teče pitná voda právě z Vranovské přehrady. Obklopují ji zelené lesy, skalnaté zátoky i koupací pláže. Tyčí se nad ní hrad Bítov, romantické zříceniny Cornštejn a Frejštejn a na dosah je také zámek Vranov nad Dyjí. Že se sem chystáte už dlouho? Letos máte skvělou příležitost užít si u „Moravského Jadranu“ výlety i delší dovolenou. Vranovská přehrada totiž slaví 90 let a nabitý program poběží od května až do října!  

Na vlně oslav celou sezónu

Zahajovací víkend oslav Vranovské přehrady proběhl 25.–26. května, ale program je připraven na celou sezónu, od května až do října. U Moravského Jadranu, jak mnozí přehradě přezdívají, si vychutnáte tu pravou letní pohodu jižní Moravy. Kalendář se plní akcemi a stačí si vybrat na novém webu vranovskaprehrada90.cz. Program bude pestrý a nabídne kulturní, hudební i sportovní akce, komentované exkurze, výstavy i soutěže. A také lokální speciality včetně rybích delikates a výročního piva BÍTOV 90.  

Osvěžení u vody i v lese

Opalování a koupačka, to je u vody samozřejmost. Prostřídejte to s procházkami a nejrůznějšími aktivitami v čisté přírodě okolo přehrady. Vyberou si rodiny s dětmi, cyklisté, a dokonce i motorkáři. Nechybí ale ani trasy pro kočárky anebo „hledačky“ – výlety s hledáním úkolů a luštěním tajenky, které ocení zejména rodiny s dětmi. Krásu zdejší přírody podtrhuje těsné sousedství Národního parku Podyjí, jehož hranice začíná jen pár metrů od hráze přehrady.  

Speciální prohlídky

Vyberte si akce úplně zdarma nebo využijte zlevněné vstupné. . Poznejte místa, která běžně nejsou veřejnosti přístupná. Letos máte šanci díky komentovaným prohlídkám a exkurzím navštívit třeba spodní strojovnu hráze anebo Úpravnu vody ve Štítarech, která zásobuje Vysočinu pitnou vodou. Ať už jste fanoušci rekreačních sportů nebo adrenalinových zážitků, na své si u Vranovské přehrady přijdete na zemi, ve vodě i ve vzduchu (ano, mluvíme o vyhlídkových letech balónem!). Vranovská přehrada má vše!

Sbírejte zážitky a razítka

Také se můžete zapojit do Velké soutěže o nezapomenutelné zážitky. Stačí si zdarma vyzvednout Vranovský turistický pas a na různých místech Vranovska a Bítovska do něj sbírat razítka. Kdo jich bude mít minimálně 9, dostane za něj originální dárek – Vranovské pexeso vytvořené speciálně pro tuto příležitost, které nikde jinde nelze získat ani koupit. Zároveň se můžete zapojit do soutěže a vyhrát svou budoucí dovolenou a zážitky u Vranovské přehrady, třeba vyhlídkový let horkovzdušným balónem.

Ponořme se do detailů

Vranovská přehrada byla vybudována na řece Dyji v letech 1930–1934 a je dnes desátou největší přehradou České republiky. Je dlouhá téměř 30 km a při stavbě hráze inženýři použili vůbec poprvé v republice technologií lití betonu. S její historií se můžete podrobněji seznámit na řadě přednášek, které se v průběhu sezóny konají ve Vranově nad Dyjí, Štítarech nebo v Bítově. Osobně navštívit můžete spodní strojovnu hráze i Vodní elektrárnu Vranov.

Prohlédněte si historické i současné srovnávací fotografie, staré pohlednice a filmové dokumenty, které vám přiblíží historii i současnost Vranovské přehrady i regionu. Jsou umístěné v interiérech i venku v terénu, například na Vranovském zámku, na hradě Bítov, zřícenině hradu Cornštejn, ve Vodní elektrárně Vranov a strojovně hráze, na Vranovské pláži nebo v Hasičském pivovaru Bítov.  A navíc jsou to skvělé tipy na výlet.

Tato propagace turistické oblasti Znojemsko a Podyjí byla realizována za přispění prostředků státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

  • Facebook
  • Twitter