Ve Vítochově u Bystřice nad Pernštejnem rozšiřují hřbitov
Na konci měsíce října letošního roku byly dokončeny stavební práce na rozšíření hřbitova v místní části Bystřice nad Perštejnem – Vítochově.
Práce byly zahájeny v dubnu letošního roku zemními odtěžovacími pracemi, při nichž došlo k úpravě terénu takovým způsobem, aby nová část hřbitova navazovala na terasovité členění terénu staré části hřbitova. Následovalo založení základových pasů a vybetonování základů pod kamenné vnitřní a obvodové zdi hřbitova. Vzhledem k tomu, že kostel svatého Michaela ve Vítochově je pravděpodobně nejstarší historicko – kulturní stavební památkou na Bystřicku, bylo nutné zachovat historický ráz celého areálu kostela a přilehlého hřbitova. Na základě požadavků Národního památkového úřadu byl zvolen jako materiál pro stavbu hřbitovních zdí sbíraný místní polní kámen, který má totožný vzhled a strukturu jako kámen historického zdiva kostela.
„Rozšířením hřbitova vzniklo nových 30 dvojhrobů, 40 jednohrobů a 79 urnových hrobů. Nová část hřbitova ve Vítochově bude sloužit především okolním obcím – Vítochovu, Karasínu, Písečnému a Ždánicím, když dvě posledně jmenované obce se na stavbě finančně podílely. Stavbu rozšíření hřbitova ve Vítochově realizovaly společně firmy SPH Stavby, s. r. o., a specializovaná kamenická firma Sates Čechy, s. r. o. Celkové náklady na rozšíření hřbitova ve Vítochově dosáhly bezmála 10 000 000 korun,“ uvedl Emil Ondra, místostarosta Bystřice nad Pernštejnem.