Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Varhanní Vysočina přivítá amerického varhanního virtuóza Nathana Laubeho

/
/
/
138 ZobrazeníTřetí ročník festivalu Varhanní Vysočina představí opět zajímavé nástroje Kraje Vysočina. S podtitulem Inspirace od mistrů se dotkne 300. výročí Jana Blažeje Santiniho, výročí Bedřicha Antonína Wiedermanna nebo soudobého skladatele Luboše Sluky.

Cílem festivalu je představit zajímavé varhany a místa Kraje Vysočina. Festival vznikl z iniciativy studentů Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze, varhaníků Alfreda Habermanna a Lukáše Dvořáka, kteří pocházejí z Vysočiny. „Letošní ročník představí jednoho z nejlepších varhaníků současnosti Nathana Laubeho, který zároveň v rámci festivalu povede mistrovské varhanní kurzy pro studenty konzervatoří a vysokých uměleckých škol“ říká ředitel festivalu Alfred Habermann.

Zahajovací koncert festivalu, který nese název Pocta mistrům, se uskuteční v neděli 17. září v 17.00 v kostele sv. Jana Křtitele ve Velké Bíteši. V rámci koncertu zazní mimo jiné skladby dvou českých autorů Bedřicha Antonína Wiedermanna a Luboše Sluky, u kterých si v letošním roce připomínáme výročí jejich narození. Společně s varhaníkem Josefem Popelkou vystoupí sólistka Národního divadla v Praze Yukiko Kinjo.

Do nikam – koncert k poctě Hanuše Bartoně bude v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Havlíčkově Brodě v neděli 24. září od 16.00. Texty z poémy Jany Štroblové přednese herečka Radka Fidlerová, na varhany zazní hudba Hanuše Bartoně v podání Alfreda Habermanna.

Třísté výročí úmrtí Jana Blažeje Santiniho připomene koncert v bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáře nad Sázavou. Restaurované varhany z dílny Dalibora Michka ve skladbách Johanna Sebastiana Bacha, Johanna Jakoba Frobergera nebo Johanna Caspara Ferdinanda Fischera představí přední česká varhanice Michaela Káčerková.

Nathan Laube, foto: Joseph Routon

Kromě koncertů se v letošním roce v kostele sv. Mikuláše v Humpolci uskuteční také mistrovské kurzy s Nathanem Laubem pro studenty varhanní hry. Ty se budou konat ve dnech 5.-7. října. Závěrem kurzů se představí studenti na společném koncertě v sobotu 7. října do 16.00 v humpoleckém kostele sv. Mikuláše.

Závěrečný koncert festivalu bude patřit americkému varhannímu virtuozovi Nathanu Laubemu. Svůj program složený z děl Johanna Sebastiana Bacha, Felixe Mendelssohna-Batholdyho nebo Petra Ebena představí v neděli 8. října v 16.00 v kostele sv. Martina v Třebíči.
Benefiční koncert festival se uskuteční v bazilice sv. Prokopa v Třebíči. Na programu bude Requiem od Wolfganga Amadea Mozarta. Pod taktovkou Marka Šedivého se představí Jihočeská filharmonie a spojené sbory Pěvecké sdružení Campanula Jihlava a pěvecký sbor Differo. Sólových partů se ujmou zahraniční hosté i přední čeští umělci – Frédérique Friess, Michaela Zajmi, Josef Moravec a Jiří Přibyl. Výtěžek tohoto koncertu poputuje na opravu varhan do Vysokých Studnic.

Vstupné na všechny varhanní koncerty je dobrovolné. Na mimořádný koncert (Requiem) je vstupné 290 Kč, děti a ZTP 150 Kč.

Festival se koná za finanční podpory Kraje Vysočina, Státního fondu kultury, Nadace ČEZ, Města Havlíčkův Brod, Města Žďár nad Sázavou, Města Humpolec, Města Třebíč, Nadace Život umělce, Nadace Český hudební fond a HAMU.

  • Facebook
  • Twitter