Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Vánoční strom zamíří po jedenácté do partnerského města Brielle 

/
/
/
715 ZobrazeníV nizozemském historickém městečku Brielle zavedli po vzoru českého partnera, města Havlíčkův Brod, tradici slavnostního rozsvěcování živého vánočního stromu před jedenácti lety. Více než deset let putuje začátkem prosince kamion s českým stromem přes půl Evropy na holandský vánoční trh.

„Brielští přátelé pak na oplátku přijíždějí na havlíčkobrodský květnový trh řemesel a přímo na místě pečou či smaží holandské speciality – například koblížky oliebollen, kterými jako poděkování za strom obdarovávají kolemjdoucí,“ vysvětluje Tomáš Hermann, předseda partnerského výboru HB-Brielle .
Ve středu 28. listopadu vyrazil smrk z havlíčkobrodského Žižkova na 1100 kilometrů dlouhou trasu, aby přistál na náměstíčku Markt v centru Brielle. „Po rozvěšení vánočních ozdob, dětských obrázků a světel se rozzáří při Lichtjesavond, slavnostním večeru v pátek 14. prosince, který tradičně organizuje partnerský výbor HB-Brielle. Letos bude rozsvícení stromu doprovázet známými koledami a vánočními písněmi dětský pěvecký sbor Oříšek ze ZŠ V Sadech, mottem večera bude proto Děti dětem. Sbor pod vedením Jana Kletečky vystoupí během dvou dnů ještě na dalších třech místech v Brielle a v Zwartewaalu. Speciálně pro tato vystoupení děti nacvičují krom českých koled i písně v angličtině a němčině; a možná dojde i na jazyk místních domorodců,“ dodává Tomáš Hermann.

Potřetí za sebou se při této příležitosti uskuteční malý řemeslný trh, na který zamíří na pozvání sdružení brielských obchodníků pětice řemeslníků z našeho regionu. Nabídnou zdobené perníčky, keramiku, šperky, med i řezbářský um. Chybět nebude ani tradiční cukroví od cukrářů z hotelové školy a drobné dárečky z našich základních a uměleckých škol pro brielské děti, které ozdobily strom svými obrázky.

  • Facebook
  • Twitter