Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

V Třebíči přiblíží historii kočárků

/
/
/
870 ZobrazeníMuzeum Vysočiny Třebíč připravilo na léto do konírny a kavárny třebíčského zámku výstavu Historické kočárky a kolébky 1880–1980 ze sbírky Muzea Vysočiny Pelhřimov, vernisáž se uskuteční ve středu 1. června v 17.00.

Výstava představuje část sbírky historických kočárků a kolébek z let 1880–1980, kterou Muzeum Vysočiny Pelhřimov zakoupilo v roce 2015 od soukromé sběratelky Miloslavy Šormové. Ze souboru 70 kusů je v Třebíči prezentováno celkem 42 historických kočárků a kolébek. Část sbírky je dále vystavena ve stálých expozicích hradu Kámen, který je pobočkou Muzea Vysočiny Pelhřimov.

V roce 2019 byla sbírka kočárků a kolébek zpracována do současné podoby výstavy a v rámci přeshraniční spolupráce úspěšně prezentována v muzeu Nostalgiewelt v rakouském Eggenburgu.

Výstava zahrnuje kočárky a kolébky nejrůznějšího provedení i materiálů – proutěné, prošívané látkové, koženkové, a dokonce pletené z bužírky. Součástí kolekce jsou i takzvané loutkové kočárky určené pro panenky, které věrně kopírují své předlohy.

Jednotlivé exponáty tvoří základní historickou vývojovou řadu dětských kočárků od košatiny s loukoťovými koly, přes princezky a nízké kočárky oblíbené kolem poloviny minulého století až po koženkový kočárek na vysokém podvozku vyráběný v osmdesátých letech 20. století. Nechybějí ani dětské kolébky, včetně mohutné kolébky pro dvojčata, nebo kolébky na hraní pro panenky.

Výstava je doplněna ukázkami hraček, dětského oblečení a dalších předmětů denní potřeby ze sbírek Muzea Vysočiny Třebíč převážně z 20. století a fotografiemi dobových kočárků, které na výzvu muzea poskytla u příležitosti výstavy také třebíčská veřejnost.

Vstupné je 60/30 Kč, otevírací doba je od úterý do neděle mezi 9.00 a 12.00 a od 13.00 a 17.00.


Doprovodný program
úterý 28. června v 16.00
Dětská vernisáž
V pořadí sedmá vernisáž pro dětského návštěvníka. Přijďte s dětmi do muzea zahájit výstavu kočárků. Vstupné zdarma.

Čtvrtky: 8., 15., 22. září a 6., 13., 20. října
Výtvarné dílny pro rodiče s dětmi
Nechme se inspirovat výstavou. Vstupné 30 Kč.

Neděle 23. října v 15.00
Derniéra výstavy – komentovaná prohlídka s autorem
Tradiční zakončení výstavy s kurátorkou výstavy. Vstupné zdarma.

  • Facebook
  • Twitter