Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

V Telči představí výročí emigrace z Řecka

/
/
/
493 ZobrazeníVe středu 7. července bude v prostorách Univerzitního centra Masarykovy univerzity v Telči zahájena putovní výstava Dva životy, dvě kultury, dvě země, připravená k příležitosti 70. výročí příchodu Řeků do Československa. Potrvá do počátku srpna.

„V roce 1948 našlo na území tehdejšího Československa útočiště před občanskou válkou okolo 13 000 uprchlíků z Řecka, dospělých i dětí. Původně dočasně plánovaný pobyt se jim vývojem politických událostí v Řecku prodloužil o několik desetiletí, některým dodnes. Stát poskytl exulantům vzdělání, práci či bydlení. Většina dětí prošla ústavní výchovou dětských domovů. Přesto, že Řekové nebyli chápáni jako národnostní menšina, dostali možnost udržovat a rozvíjet některé prvky vlastní kultury, především jazyk a hudební a taneční projevy. Na druhou stranu podléhala komunita českým vlivům,“ uvedla Helena Grycová Benešová z telčského muzea.
Jakmile to dovolily podmínky v Řecku, většina uprchlíků a jejich potomků se vrátila do vlasti. Proč ale někteří z nich zůstali zde? Jak prožívali jako děti útěk z válečné vřavy? Jak se sžívali se zcela cizím prostředím? Udržují dnes Řekové prvky původní kultury nebo jsou zcela asimilováni do české společnosti? Která země pro ně představuje domov?
Na tyto a podobné otázky odpovídá výstava Dva životy, dvě kultury, dvě země. Řekové na českém území od 2. poloviny 20. století do současnosti, kterou pořádá Muzejní spolek v Telči, Muzeum Vysočiny Telč a Univerzitní centrum v Telči. Výstava bude zahájena 7. července v 17.00 a potrvá do 8. srpna v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči.

  • Facebook
  • Twitter