Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

V Telči představí publikaci připomínající jezuity

/
/
/
726 ZobrazeníV pátek 12. listopadu bude v 17.00 představena v Lannerově domě v Telči monografie Telč a jezuité. Řád a jeho mecenáši. Autoři v ní prezentují dějiny domu třetí probace Tovaryšstva Ježíšova v Telči. Součástí programu bude autorská přednáška a diskuse s editory. Knihu si zájemci mohou na místě zakoupit.

Úvodní texty publikace jsou obecně věnované dějinám a architektuře jezuitského řádu v českých zemích, další statě se pak konkrétně zaměřují na dějiny města a panství Telč. Nejedná se o napínavý příběh, plný barvitých událostí, ale spíše o pohled zblízka do celkem poklidných dějin města, panství a řádového domu v průběhu dvou staletí. Přímý vhled do společenství řeholníků obývajících dům třetí probace čtenáři poskytuje fiktivní líčení jednoho z nich, řádového historika Joanna Millera. Před čtenářem vyvstane plastický a živý historický obraz ze 16.–18. století na ploše malých dějin duchovní komunity, která přímo ovlivňovala život města. Editory publikace jsou Ivana Čornejová, Jiří M. Havlík a Josef Hrdlička. Publikace je jedním z výstupů stejnojmenného projektu, který probíhal v letech 2016 až 2020.

„Měl za úkol poznat a popsat fungování řádu v Telči, vztah majitelů panství, členů jezuitského řádu, představitelů katolické církve a městské komunity. Rozsáhlý výzkum si předsevzal také přispět ke korigování mýtů a polopravd o jezuitském řádu,“ upřesňuje ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči, Pavel Macků.

Více na www.jezuitetelc.cz.

  • Facebook
  • Twitter