Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

V Náměšti se zpívalo o svobodě

/
/
/
562 ZobrazeníPíseň, co mě učil listopad. Tak se jmenovala akce, kterou si trochu netradiční formou připomněla Náměšť nad Oslavou výročí Sametové revoluce. V listopadu 1989 znělo totiž v ulicích českých a moravských měst hodně písniček, které se staly symbolem změny k lepšímu. A právě na tyto písničky se vzpomínalo v pondělí 25. listopadu.

Průvodcem světem písniček, jejich tvůrců a jejich interpretů byl Milan Tesař, hudební publicista a redaktor Radia Proglas. Vybral písničky, které buď v listopadu 1989 zněly v ulicích, nebo které tuto dobu reflektují. A jednalo se o pestrý výběr. Od písní, které rozhodně nesmějí chybět a zněly na statisícových demonstracích (Modlitba pro Martu, Náměšť), přes písně glosující tehdejší politickou situaci (Jahelkova Veselá revoluce nebo Plíhalova Co jsme si, to jsme si), až po písně, které se dívají na celý polistopadový vývoj (Paní Svobodová od skupiny Jablkoň). Zazněla i legendární skladba Wind of Changes od skupiny Scorpions, která je inspirována politickými změnami ve východním bloku. Moderátor hovořil o tom, jak které písničky vznikaly, ale i o tom, jak proměnily život svých interpretů.
Během pořadu zazněly skladby, ale nikoliv z nahrávek, ale autenticky, v podání místních amatérských muzikantů. O 16 písniček se podělilo 7 interpretů, kteří hráli buď sami s kytarou, s doprovodem kamarádů a na dvě písničky napochodoval i třináctihlavý sbor Svatojánští broučci. Zpěv zněl ovšem i z publika, diváci zpívali hlasitě přímo úměrně tomu, jak byla která píseň známá. A u některých kusů se opravdu všichni diváci stali i účinkujícími.
Někteří z diváků si notovali i po skončení pořadu a znovu se ukázalo, že dobře zvolená písnička může lidi spojit a ukázat to lepší z nich.

  • Facebook
  • Twitter