Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

V Jihlavě se bude mluvit o zapojování Romů

/
/
/
1036 ZobrazeníCelodenní konferencí věnovanou participaci Romů ve středu 7. listopadu vyvrcholí roční projekt realizovaný Oblastní charitou Jihlava a podpořený Radou vlády pro záležitosti romské komunity a Fondem Vysočiny v rámci programu Prevence kriminality.

Řeč bude o možnostech zapojování Romů do rozhodování o záležitostech, které se jich bezprostředně týkají, i o bariérách, které mu dosud brání.

Konference navazuje na roční projekt, jehož cílem bylo zmocňování zástupců romské komunity prostřednictvím série na míru sestavených seminářů a školení. Cílem bylo jejich aktivní zapojení do řešení problémů, se kterými se místní romská komunita potýká, včetně problémů, které souvisejí s prevencí kriminality. Projekt zrealizovala služba Terénní programy SOVY a kromě romských pracovníků a pracovnic jím byli podpořeni i aktivní Romové a Romky, kteří mají zájem na zlepšování vztahů mezi majoritou a romskou komunitou a na prosazování svých práv a zájmů.

Michaela Kulhánková, vedoucí TP SOVY, vysvětluje, co službu k realizaci projektu inspirovalo. „Už delší dobu jsme jako sociální pracovníci, kteří působí mimo jiné v romské komunitě, vnímali nedostatečné zapojování jejích zástupců do různých pracovních skupin a odborných platforem, které se situací romské komunity v Jihlavě zabývají. Zkoumali jsme proto bariéry, které většímu zapojování brání, a společně s lektory vyvinuli na míru sestavenou sérii školení a seminářů, jejichž cílem bylo zvyšování kompetencí Romů k tomu, aby se těchto platforem mohli účastnit.“

Terénní pracovnice Agáta Drevňáková k tomu dodává: „V romské komunitě je velký nevyužitý potenciál. Vnímala jsem to i sama na sobě. Díky školením s lektory, mezi které patřili David Tišer, Monika Mihaličková nebo Iveta Demeterová, jsme byli schopni identifikovat ty nejpalčivější problémy, které nás trápí, a najít způsoby, jak bychom se mohli aktivně zapojit do jejich řešení. Je to důležitý začátek a doufám, že v podobných aktivitách budeme pokračovat i do budoucna. Jedině s účastí Romů a Romek je totiž možné docílit sociální soudržnosti a přispět k vyššímu pocitu bezpečnosti Romů i Neromů v našem městě.“

Konference proběhne v jihlavském divadle DIOD. V dopoledním bloku účastníci vyslechnou příspěvky čtyř lektorů – Romů i Neromů, se kterými budou mít možnost i diskutovat, v odpoledním si pak díky praktickým workshopům vyzkoušejí, jak přistupovat k řešení problémů pomocí participace.

  • Facebook
  • Twitter