Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

V Dukovanech odstavují čtvrtý výrobní blok pro výměnu čerstvého paliva

/
/
/
669 ZobrazeníOperátoři čtvrtého reaktorového bloku začali v pátek 31. srpna ve 12.00 na pokyn směnového inženýra postupně snižovat výkon z důvodu odstavení bloku pro výměnu pětiny paliva za čerstvé.

Během odstávky energetici provedou stovky plánovaných činností, řady kontrol a také několik významných plánovaných investičních akcí.
Operátoři začali z blokové dozorny (velína) snižovat výkon čtvrtého výrobního bloku Jaderné elektrárny Dukovany přesně ve 12.00. Elektřinu by měl blok přestat dočasně dodávat do sítě asi od 18.00, kdy budou odpojeny oba generátory čtvrtého výrobního bloku. V provozu tak budou po dobu následujících dvou měsíců zbývající tři dukovanské bloky. Po úspěšném ukončení odstávky druhého bloku Temelína se tak pozornost energetiků nyní upírá na Dukovany, které letos čekají ještě dvě plánované odstávky.

Čtvrtý blok v odstávce

„Odstávky jaderných bloků plánujeme tak, abychom se vyhnuli jejich souběhu. Je to dobré jak pro energetickou stabilitu, tak i pro koordinaci a co nejlepší efektivitu a kvalitu prací,“ vysvětluje člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Během odstávky elektrárna provede 50 významných technických a investičních akcí. Bude pokračovat rekonstrukce podružných rozvaděčů, která je jednou z nejnáročnějších investičních akcí tohoto roku. Dále proběhne instalace regulačních armatur na sekundární části zařízení nebo rozsáhlá kontrola záložních dieselgenerátorů. „V průběhu naší předposlední odstávky tohoto roku nás čeká řada standardních, ale náročných kontrol, velké množství servisních činností na zařízení. V rámci přípravy je řešeno přes 13 tisíc pracovních příkazů. Na všechny tyto činnosti jsme řádně připraveni,“ zdůraznil ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský.

V rámci odstávky bude poprvé od uvedení do provozu provedena unikátní výměna rezervních mříží bazénu skladování použitého paliva, který je umístěn hned vedle každého reaktoru. Jedná se o nerezovou vnitřní konstrukci, která slouží pro uložení použitých palivových kazet, které jsou zde po dobu až šesti let. Modernizace mříží přinese zvýšení skladovací kapacity a snadnější manipulaci. Jejich výrobu, která vyžaduje mimořádnou přesnost a použití speciálních materiálů, provádí společnost ČEZ Energoservis v nedalekých dílnách v Heřmanicích.

  • Facebook
  • Twitter