Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

V borovinském areálu v Třebíči odhalili pamětní desku válečnému pilotovi

/
/
/
1171 ZobrazeníNěkdejší obuvnická továrna v Třebíči-Borovině, která v posledních letech prochází rozsáhlou revitalizací, 3. září opět ožila slavnostní akcí. Na bývalé Baťově budově č. 54 vedle DDM Třebíč byla odhalena pamětní deska věnovaná válečnému pilotovi RAF Bedřichu Kružíkovi.

Podplukovník in memoriam, „Baťovec“ a třebíčský občan zemřel přesně před 48 lety, 3. září 1971. Zároveň si letos připomínáme i 110 let od jeho narození.

Akci organizoval spolek Ekobioenergo, z. s., ve spolupráci s Ekotechnickým centrem Alternátor Třebíč, 22. základnou vrtulníkového letectva Biskajská u Náměště nad Oslavou, Muzeem Vysočiny Třebíč, městem Třebíč, Krajem Vysočina, Dětským pěveckým sborem Resonance a Klubem vojenské historie Diverzanti z Brandenburgu. Slavnostnímu odhalení desky předcházel seminář pro odbornou veřejnost, vojsko a zvané, který proběhl v prostorách Alternátoru. Zde vystoupila spisovatelka a historička Eva Pokorná, která přiblížila životní osudy Bedřicha Kružíka tak, jak je zpracovala ve své knize Šest statečných, a blízký přítel Bedřicha Kružíka, pan Karel Picmaus, jenž pana Kružíka představil z osobního pohledu coby velmi skromného člověka.

V Alternátoru si zájemci i z řad veřejnosti též mohli prohlédnout modely letadel, na nichž létal Bedřich Kružík v RAF, sestavené modelářem Stanislavem Vrškou, dozvědět se o jeho životě více z informační tabule Muzea Vysočiny Třebíč a zhlédnout působivou výstavu „Na nebi hrdého Albionu“, kterou připravila náměšťská letecká základna. Tato výstava je veřejnosti zdarma přístupná ještě 4. září.

Hlavní program, jímž provázel moderátor Michal Lukáč, se konal na prostranství mezi DDM Třebíč a Baťovou budovou č. 54. Zde za přítomnosti asi tří set diváků vystoupily DPS Resonance a Osmina pod vedením sbormistryně Heleny Valové a za doprovodu klávesisty Víta Košíčka. Poté zde proběhla krátká scénka v podání KVH Diverzanti z Brandenburgu, jehož členové předvedli, jak také mohlo vypadat přebírání továren německou okupační mocí v roce 1939, které tehdy u některých mladých mužů vyústilo k opuštění vlasti a vstupu do zahraničních armád. Tato scénka se nevztahovala k Třebíči, byla fiktivní, pan Kružík totiž do československého zahraničního vojska vstoupil v Indii, i přesto byla velmi emotivní.

Před slavnostním odhalením pamětní desky nechyběl ani čestný přelet vrtulníku Mil Mi171Š, který pilotoval kpt. Jan Ouda. Poté již došlo k hlavnímu bodu celého programu – předseda spolku Ekobioenergo, z. s., Richard Horký za potlesku přítomných odhalil pamětní desku s reliéfem tváře Bedřicha Kružíka.

K pamětní desce poté kromě Richarda Horkého položili věnce a květiny senátorka za Třebíčsko Hana Žáková, poslankyně Monika Oborná, 1. náměstek hejtmana Kraje Vysočina Pavel Franěk, náměstek hejtmana Martin Kukla, krajská radní Jana Fialová, starosta Třebíče Pavel Pacal, místostarosta Třebíče Miloš Hrůza, velitel náměšťské základny plk. gšt. Rudolf Straka a ředitel Krajského vojenského velitelství Jihlava plk. gšt. Ladislav Sekan.

Po projevech senátorky Hany Žákové, poslankyně Moniky Oborné, 1. náměstka hejtmana Kraje Vysočina Pavla Fraňka, starosty Pavla Pacala a předsedy Ekobioenergo, z. s., Richarda Horkého následovala česká státní hymna v podání DPS Resonance.

  • Facebook
  • Twitter