Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Uživatelé Nesy jsou aktivní i mimo prostory stacionáře

/
/
/
570 ZobrazeníUživatelé denního stacionáře Nesa, který spadá pod Oblastní charitu Žďár nad Sázavou, rozvíjí svoje dovednosti a učí se mnoha novým věcem nejen v budově stacionáře, ale mají také příležitost účastnit se veřejných aktivit podobně jako jejich vrstevníci. Například si mohou vyzkoušet, zda je osloví bowling nebo squash.

Každý z uživatelů zkouší takový způsob hry, jaký bude moci vzhledem ke svému postižení využít. Někteří odkoulí bowlingovou kouli z vozíku, někteří z pozice vleže na břiše nebo společně s pracovníkem, jiní to zvládnou běžným způsobem. Radost z poražených kuželek bývá v každém případě veliká.

I hraní squashe si uživatelé uzpůsobí svým schopnostem. Není pro ně důležité používat jen originální míček, když lépe trefí větší molitanový. A ne každý se nutně musí trefit do zdi. Lidem s omezenou hybností rukou může spoluhráč pouze nahrávat míček z malé vzdálenosti přímo na pálku s cílem míček odpálit jakýmkoliv směrem.

Uživatelé Nesy si hraní bowlingu a squashe ve Velkém Meziříčí užívají díky vstřícnosti majitelů River bowlingu a Happy sport clubu, kteří zapůjčují uživatelům Nesy svoje prostory ke hře bezplatně.

Mezi další oblíbené aktivity uživatelů stacionáře patří pravidelné návštěvy solné jeskyně. Oblíbené jsou i návštěvy výstav pořádaných místní knihovnou, muzeem nebo Jupiter clubem. Každoročně se také účastní koncertu Muzikanti dětem. V podzimních měsících se pak uživatelé vždy pobaví na plese v Novém Městě na Moravě, který pořádá Centrum Zdislava pro lidi s postižením.

„Postižení může některé aktivity omezit, nemělo by však být překážkou k tomu je vůbec nevyzkoušet,“ uvedla Alena Poulová, vedoucí stacionáře Nesa. Účastí na aktivitách mimo prostory stacionáře uživatelé nejen tráví příjemně svůj čas, ale také posilují svoje sociální dovednosti. „Učí se komunikovat s cizími lidmi, požádat je o pomoc, zaplatit drobné občerstvení nebo se vůbec zorientovat v cizím prostředí. Každá zkušenost mimo stacionář je obohacující nejen pro uživatele, ale také pro běžnou společnost,“ dodala závěrem Alena Poulová.

Autorka: Marcela Jůdová

  • Facebook
  • Twitter