Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Čtrnáctý ročník tradičního koštu pálenek

/
/
/
1510 ZobrazeníHodnotící komise čtrnáctého ročníku tradičního koštu pálenek zasedly v neděli 24. března a všechny vzorky ohodnotily, které se představí veřejnosti v sobotu 7. dubna od 15.00 v sále hasičky ve Velkém Meziříčí.

Na podzim roku 2017 byla velmi špatná úroda ovoce, takže jsme dokonce krátce uvažovali o přerušení každoročně konaného koštu pálenek. Nakonec jsme si řekli, že by to byla velká škoda, a tuto výstavu, či snad i soutěž, zorganizujeme za každou cenu, aby nebyla přerušena tradice. Dříve se vystavovalo okolo 200 vzorků pálenek a likérů. Vzhledem k situaci, že pěstitelské pálenice letos měly přibližně pouze třetinový výnos destilátů, očekávali jsme, že se propadneme k počtu asi 100 až 120 vzorků. Po uzavírce jsme však tleskali radostí, protože se letos sešlo 163 vzorků destilátů a likérů. Skalní vystavovatelé prostě sáhli do svých archívů, takže letos na výstavě můžeme ochutnat kromě mladých, také dvouleté i víceleté pálenky. Tento počet svědčí o oblíbenosti akce,“ komentoval účast Jaromír Plodek, hlavní organizátor.

Hodnotící komise, které už zasedají téměř pravidelně ve stejném složení, a mají proto podle slov Jaromíra Plodka obrovské zkušenosti, zasedly dne 24. března, a všechny vzorky ohodnotily. Bylo určeno devět kategorií (slivovice, jablkovice, hruškovice, vínovice, třešňovice, meruňkovice, černý bez, likéry a ostatní ovoce). Na výstavě letos mohou návštěvníci ochutnat velmi zajímavé destiláty. Například mrkvovici, pomerančovici, citronovou pálenku, malinovici nebo dokonce pálenku z řepy či z jahod.

„Pálenky umístěné na prvním místě v každé kategorii poté soutěží mezi sebou o tzv. šampióna výstavy. Už nyní můžeme prozradit, že se jím stala třešňovice Jaroslava Horkého z Rudy. Hodnocení je anonymní a velmi spravedlivé. V mnoha případech komisaři po zveřejnení výsledků zjistili, že si svoji pálenku shodili na nižší místo. Neváhejte a přijďte ochutnat nejlepší pálenky či likéry ze širokého okolí, ale rovněž z prostějovska, lounska či bučovicka. Veřejný Tradiční košt pálenek se letos bude konat v sobotu 7. dubna od 15.00 v sále hasičky ve Velkém Meziříčí. Za vstupné 150,- a ochutnávka se neplatí, ba navíc na akci vystoupí taneční skupina Kosatky a rovněž karatisté z Velkého Meziříčí,“ uzavřel Jaromír Plodek.

  • Facebook
  • Twitter