Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

U Svojkovic na Jihlavsku dejte nohu z plynu, radí Automapa Allianz

/
/
/
930 ZobrazeníDevátý rok v řadě vydává Allianz přehled nejrizikovějších úseků na tuzemských silnicích. Upozorňuje na místa s nejvyšší nehodovostí za poslední tři roky a motoristům radí, kterým silnicím je lepší se raději vyhnout. Kraj Vysočina se letos v žebříčku 20 nejrizikovějších úseků neumístil, přesto i tady existují lokality, kde je třeba mít se na pozoru víc než obvykle.

Aktualizovaná analýza vychází z databáze JDVM (Jednotná dopravní vektorová mapa) s lokalizací všech dopravních nehod v České republice evidovaných Policií ČR. Jsou v ní identifikována místa nejčastějších dopravních nehod s vážnými zdravotními následky v letech 2016–2018. Stejně jako v předchozích ročnících této analýzy byly i nyní posuzovány dálnice a silnice I. třídy.

Podmínkou pro zařazení konkrétního úseku do statistiky Allianz Automapy bylo, že na dané komunikaci se za poslední tři roky přihodily minimálně dvě na sobě nezávislé vážné dopravní nehody s těžkými zdravotními následky nebo úmrtím a současně mezi těmito tragickými místy nebyla vzdálenost větší než 100 metrů.

Kromě počtu vážných nehod byly dále nehodové lokality porovnány podle počtu osob, které zde utrpěly smrtelná nebo těžká zranění, podle četnosti dalších drobnějších nehod v daném místě a počtu lehčích zranění. Z celkového množství takto definovaných nehodových míst poté Allianz sestavila celostátní žebříček 20 nejrizikovějších lokalit.

Dále bylo ve 13 krajích (tj. všech kromě hl. města Prahy) identifikováno vždy po pěti nejzávažnějších úsecích. Celkem bylo posuzováno 63 nehodových lokalit (v Karlovarském kraji splnily kritéria pro zařazení pouze tři úseky), kde došlo k 150 dopravním nehodám s usmrcením nebo těžkým zraněním.

Nejrizikovější místo ČR je v Pardubickém kraji, následuje Olomoucký a Středočeský

Vůbec nejrizikovějším místem v Česku byly v letech 2016–2018 serpentiny v katastru Červené Vody v Pardubickém kraji. V jedné ze zatáček na silnici I/11 v okrese Ústí nad Orlicí došlo v daném období k 11 nehodám, z toho k pěti vážným se šesti těžkými zraněními. Již loni obsadil úsek celostátně 3. příčku.

Druhým nejrizikovějším úsekem se stala mírná zatáčka na silnici I/11 na Šumpersku v Olomouckém kraji. Jihovýchodně od obce Olšany, 500 metrů před odbočkou na Bohutín ve směru jízdy do Olšan, se za poslední tři roky stalo celkem sedm nehod, z toho čtyři vážné. Tyto havárie přinesly pěti lidem těžká zranění.

Třetí místo v zemi obsadila zatáčka s křižovatkou poblíž obce Medonosy ve Středočeském kraji. Asi půl kilometru severně od obce došlo na silnici I/9 za tříleté období k 18 nehodám, z toho čtyřem vážným. Dva lidé na místě zemřeli a dva si odnesli těžká zranění.

Na Vysočině zvyšte pozornost u Svojkovic a ve Žďáru nad Sázavou

Kromě nejrizikovějších míst v zemi stanoví Allianz pravidelně také nejnebezpečnější úseky v jednotlivých krajích. Nejkritičtějším místem na Vysočině se v letech 2016–2018 stala zatáčka na silnici I/38 v katastru Svojkovic v okrese Jihlava. Na 100m úseku mezi Svojkovicemi a Želetavou se odehrálo celkem 7 nehod, které skončily třemi těžkými zraněními.

Cestujícím hrozí riziko také na křižovatce ulic Brodská a Revoluční ve Žďáru nad Sázavou. Za poslední tři roky zde došlo k 10 nehodám s jedním smrtelným a jedním těžkým zraněním. Za třetí nejrizikovější v kraji označila Allianz Automapa křižovatku silnice I/38 s vedlejší komunikací západně od Golčova Jeníkova. V období 2016–2018 se zde odehrálo také celkem 10 nehod, při nichž jeden pasažér zemřel a jeden se těžce zranil.

Na čtvrtém místě v kraji skončila křižovatka ulic Žďárská a Mírová ve Ždírci nad Doubravou (silnice I/34). V daném období zde došlo k 9 nehodám, které dvěma lidem způsobily těžká zranění. Páté místo obsadila křižovatka Dolní a Neumannovy ulice (silnice I/37) ve Žďáru nad Sázavou. Do statistiky se zde zapsalo 7 nehod se dvěma těžce raněnými.

Nejkritičtější místa na silnicích v ČR v letech 2016–2018

V žebříčku 20 nejrizikovějších lokalit v Česku figurují některé regiony vícekrát. Nejhůře dopadl Středočeský kraj, který je za období 2016–2018 zastoupen hned pětkrát! Naopak kraje Karlovarský, Plzeňský a Vysočina se v TOP 20 vůbec neobjevily.

  • Facebook
  • Twitter