Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Na případnou epidemii spalniček jsou v Dukovanech připraveni

/
/
/
938 ZobrazeníNa 740 zaměstnanců Jaderné elektrárny Dukovany mělo možnost zdarma si nechat zjistit úroveň protilátek a v případě nedostatečné hladiny se nechat přeočkovat proti spalničkám. K přeočkování se rozhodlo téměř 83 % z nich.

Zaměstnanci elektrárny jsou tak připraveni ke zvládnutí případné budoucí epidemii spalniček a svým odpovědným přístupem posílili spolehlivost jejího provozu. Celkem bylo v rámci ČEZ osloveno 4 300 zaměstnanců napříč celou republikou.
Rozsáhlý program dobrovolného přeočkování proti spalničkám rozjeli energetici ČEZ letos v dubnu v reakci na znepokojivý nárůst případů této nemoci v posledních několika letech. Vysoká míra nakažlivosti spalniček přitom způsobuje, že při onemocnění jediného pracovníka se nařizuje karanténa celého provozu, kde dotyčný působí. „Jako firma máme odpovědnost zajistit provozně i personálně hladký provoz výrobních zdrojů a distribuční sítě, tak aby dodávka elektřiny pro obyvatele České republiky nebyla ohrožena. Zároveň klademe vysoký důraz na péči o zdraví našich zaměstnanců. Proto jsme spustili tuto unikátní akci,“ říká ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek. Jaderné elektrárny byly prvními provozy, kde se přeočkování rozběhlo.
Oslovení provozní zaměstnanci měli možnost si nejdříve otestovat míru protilátek na spalničky v přistaveném odběrovém sanitním voze přímo u vstupu do elektrárny. Na základě laboratorních výsledků pak byla zaměstnancům s nízkou mírou protilátek nabídnuta možnost bezplatného přeočkování, které probíhalo stejným způsobem. Jen v jaderné elektrárně využilo této možnosti 160 zaměstnanců. Spolehlivost provozu elektrárny je tak z pohledu případné epidemie spalniček ověřena a zajištěna.
„Zda se nechat očkovat či ne, bylo na osobním rozhodnutí každého zaměstnance. Informaci o stavu protilátek věděl jen lékař a dotyčný pracovník. I nás samotné tak překvapila obrovská míra kolegiality – možnost přeočkování využilo v rámci ČEZ 85 % dotčených lidí,“ dodává vedoucí útvaru HR Petr Kotouč.
V rámci ČEZ bylo vytipováno 4 300 zaměstnanců na klíčových pozicích ve výrobě, v distribuci, ze zákaznické obsluhy, zajištění bezpečnosti či obchodování. Organizačně náročnou akci realizoval ČEZ ve spolupráci se společností Team Prevent-Santé. „Statistiky testování zaměstnanců ČEZ odhalily velký rozptyl, co se týče dostatečných protilátek. V některých lokalitách měli protilátky všichni testovaní, jinde byl podíl osob, kterým jsme doporučili přeočkování, poměrně vysoký. Oficiální data Státního zdravotnického ústavu hovoří o maximálně 23 % populace bez protilátek,“ upozorňuje ředitel zdravotního úseku Team Prevent-Santé MUDr. David Pohlreich, jeden z koordinátorů. Podle něj by podobně jako ČEZ měly k prevenci spalniček přistoupit i další významné firmy. “Rozhodně to má velký smysl, spalničky jsou infekčním onemocněním s nejvyšším indexem nakažlivosti, jejich epidemie by měla závažnější důsledky než chřipka,“ dodává Pohlreich.
V českém kontextu ojedinělá akce trvala celkem pět měsíců, bylo do ní zapojeno 200 smluvních zdravotnických zařízení a sanitka vybavená potřebným lékařským zázemím pro testování i očkování vyjela do lokalit celkem 54krát.
V rámci péče o zdraví zaměstnanců nabízí společnost ČEZ také vybraným zaměstnancům očkování proti chřipce a klíšťové encefalitidě.

  • Facebook
  • Twitter