Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Transportní inkubátor usnadňuje lékařům jihlavské nemocnice péči o nezralé či nemocné novorozence

/
/
/
174 ZobrazeníNový transportní inkubátor slouží v jihlavské nemocnici. Od původního, zde používaného, se liší tím, že je jeho součástí resuscitační přístroj. Lékaři ho využijí v situacích, kdy má novorozenec problémy s udržením základních životních funkcí a je potřeba jeho převoz z porodního sálu na novorozeneckou jednotku intenzivní péče.

Díky novému transportnímu systému se dá poskytnout nejenom resuscitační péče, ale také to, čemu se v neonatologii říká stabilizace dítěte na nCPAP, což je speciální distenzní terapie, která udržuje otevřené plicní sklípky. „Nedonošené děti mohou mít problémy s udržením otevřených plicní sklípků. Když to řekneme zjednodušeně, miminkům dá obrovskou práci dýchat. Při každém nádechu musí sklípky znovu otevírat. Je to způsobené nedostatkem surfaktant, aktivní látky snižující povrchové napětí v plicích. Potíže se týkají především nedonošených novorozenců narozených před 35. týdnem těhotenství, v některých speciálních případech ale i dětí donošených. Pro všechny tyto novorozence je tedy důležité, že jim přístroj pomáhá udržet plicní sklípky otevřené,“ popisuje lékařka novorozenecké JIP Eva Škorpíková.

Eva Škorpíková

Další předností je kompatibilita. „Přístroj v transportním inkubátoru je kompatibilní s přístroji, které máme na oddělení. Po převozu miminka si tedy jenom přendáme hadice z jednoho přístroje na druhý a s děťátkem nemusíme zbytečně manipulovat. Nepotřebuje-li novorozenec výše popisovanou distenzní terapii, ale pouze léčbu kyslíkem, je dalším nesporným vylepšením ve srovnání se starým transportním inkubátorem to, že kyslíkovou léčbu můžeme přesně dávkovat na míru dítěti,“ jmenuje výhody neonatoložka Eva Škorpíková.

Nový transportní inkubátor s resuscitační jednotkou vyšel na 422 tisíc korun. Přístroj byl pořízen díky evropskému programu REACT. V jihlavské nemocnici přijde ročně na svět zhruba 1300 dětí. Do intermediálního perinatologického centra je v průměru přijato až 300 miminek. Transportní inkubátor využijí desítky z nich.

  • Facebook
  • Twitter