Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Tradice tiskářského řemesla v Havlíčkově Brodě trvá navzdory koroně, hledají se pokračovatelé

/
/
/
705 ZobrazeníTiskařské řemeslo má v Havlíčkově Brodě dlouhou tradici. Podle rodinných záznamů kutnohorského knihtiskaře Františka Procházky zahájila 15. května 1850 v tehdy Německém Brodě provoz první tiskárna. Přímým pokračovatelem úctyhodné tradice v novodobé historii je společnost Tiskárny Havlíčkův Brod, a. s.

Firma, která v příštím roce oslaví třicet let svého trvání, drží po celou dobu primát největšího výrobce knih na Vysočině. Za uplynulých dvacet devět let jich brodská tiskárna vyrobila 170 milionů. Naprostá většina, přibližně devadesát procent produkce, byla napsána v českém jazyce a ke čtenáři obvykle putovala prostřednictvím knihkupectví.
Před několika dny byl zveřejněn výzkum Národní knihovny o čtení v čase koronavirové pandemie. Ačkoliv se kvůli zavřeným kamenným knihkupectvím změnila cesta knih ke čtenářům, nepřekvapí, že došlo k nárůstu zájmu o čtení knih. Výrazně více pak u těch, kteří se čtení věnují pravidelně. Z jiných výzkumů víme, že Češi patří mezi nejaktivnější čtenáře v Evropě. S oblibou zakládáme domácí knihovny, máme v nich statisticky průměrně 246 knih. A odhadem každá sedmá má v tiráži uvedeno… vytiskly Tiskárny Havlíčkův Brod, a. s.


Mezi stálé zákazníky tiskárny patří největší česká vydavatelství i menší nakladatelé. Fenoménem dnešní doby je samovydavatelství. Úspěšní influenceři jsou schopni vydat autorské tituly v nákladech, které dosahují knihy označované jako bestsellery. Jiní autoři si plní své sny a vytisknou několik stovek autorských knih pro své přátele a fanoušky…
Knihy vyrobené v havlíčkobrodské tiskárně bývají pravidelně oceňovány v odborných soutěžích – Nejkrásnější české knihy, Magnesia Litera, Muriel, výroční ceny Albatrosu a jiné. Před několika týdny byly zveřejněny výroční ceny komiksových cen Muriel. Cenu za nejlepší kresbu získala kniha Singl z nakladatelství Labyrint. Úplnou žní byl loňský rok. Hlavní cenu si odnesla komiksová kniha Článek II. z nakladatelství Druhé město. A oceněny byly dva tituly Pavla Čecha, které vydalo havlíčkobrodské nakladatelství Petrkov. Kolektivu zaměstnanců brodské tiskárny je pokaždé velkou ctí se na vzniku překrásných knih podílet.
„Zavření knihkupectví z rozhodnutí vlády v březnu loňského roku bylo šokem pro celý knižní trh. Knihy cestovaly ke čtenáři především prostřednictvím online prodejních kanálů. Situace po roce trvání pandemie má daleko k normálu, přesto Tiskárny Havlíčkův Brod, a. s., zvládly tíživou situaci překvapivě dobře. S nadějí a optimismem hledíme k oživení ekonomiky, které nastane po skončení pandemie. Abychom byli dobře připraveni, rozšiřujeme tým pro dokončující zpracování o nové pracovní pozice v knihárně. Jak pravil Albert Einstein: „Uprostřed každého problému se nachází příležitost.“

  • Facebook
  • Twitter