Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Telčští památkáři připravili výstavu Architektura ve službách první republiky

/
/
/
1170 ZobrazeníVýstavu o architektuře z doby první republiky připravili pracovníci územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči. Bude věnována prezentaci vybraných staveb z období let 1918-1938 na území Vysočiny.

Výstava Architektura ve službách první republiky bude instalována v Lannerově domě v Telči (Hradecká 6) a proběhne v termínu od čtvrtka 10. května do 8. června. Bude otevřena v pracovní dny od 9.00 do 16.00. Vstup je zdarma.

Konec první světové války s sebou kromě nového státu přinesl i novou dobu a pro architekty nové úkoly. Zatímco období před válkou bylo velmi charakteristické reflexí vídeňských oficiálních vzorů, po roce 1918 posiluje snaha o nalezení vlastních výrazových prostředků. V průběhu 20. let tuto specifickou formálně prezentovanou národní hrdost střídá s rostoucím úspěchem víra v moderní společnost a všeobecné základy architektonické tvorby. Stavební praxi ovlivňovala zejména narůstající společenská prestiž moderní architektury šířící se z Prahy, Brna, Hradce Králové nebo Zlína. Rozptylu dobré architektury placené z veřejných zdrojů velmi napomáhalo tou dobou běžné vypisování architektonických soutěží. Paralelně k tomuto progresivnímu vývoji vzniká i nadále architektura vcelku tradicionalistická, odpovídající potřebám svých soukromých zadavatelů.

„Společná existence protichůdných tvůrčích trendů je typická i pro konzervativní prostředí Vysočiny. Dodnes je velmi zajímavé sledovat dialog nové architektury a historického prostředí“, konstatuje Jiří Neubert z telčského pracoviště Národního památkového ústavu, který se na přípravě výstavy podílí.

Není náhodou, že jihlavský Sokol nebo třebíčská Spořitelna vzbudily ve 30. letech značný rozruch a dodnes nejsou pro každého, včetně památkářů, samozřejmostí. Mezi významné stavby v regionu nepochybně řadíme díla Josefa Gočára, Vlastislava Hoffmana, ale i méně renomovaných architektů. Výjimečnou pozici v rámci architektonického portfolia kraje zaujímá vila Gustava Jaroška od Ludvíka Hilgerta v Dalečíně na Žďársku.

  • Facebook
  • Twitter