Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Technici dokončili kontroly parogenerátoru na druhém bloku Dukovan a začínají s opravou

/
/
/
592 ZobrazeníNa druhém bloku Jaderné elektrárny Dukovany, jehož odstávka se protáhla kvůli netěsnosti na jedné z trubiček parogenerátoru, dokončili energetici kontroly a mají i přípraven technologický postup opravy. Ta by měla začít v příštím týdnu, její nedílnou součástí jsou i rozsáhlé kontroly a testy.

Teprve na základě stoprocentního ověření úspěšnosti prací odstávku ukončí. Podle předběžných odhadů si tento postup vyžádá dva až tři týdny prací navíc.

Od poloviny srpna, kdy na prvním výrobním bloku začala odstávka pro výměnu paliva, jsou v Dukovanech odstaveny dva bloky a další dva jsou provozovány na plném výkonu. Na druhém výrobním bloku technici opraví drobnou netěsnost na záslepce jedné z několika tisíc trubiček v parogenerátoru, kterou odhalili při kontrolách před opětovným uvedením bloku do provozu.

„Časově nejnáročnější část, kterou je detailní diagnostika místa závady a příprava potřebné dokumentace, máme za sebou. Společně s odborníky jsme posuzovali několik možných variant technického postupu, ze kterých s ohledem na zajištění dlouhodobého provozu jsme zvolili ten nejvhodnější. Teď nás čeká samotná oprava a především následné kontroly. Všechny důležité činnosti jsme si předem natrénovali a prověřili. Jejich úspěšnost si ale ověříme až sérií testů, včetně tlakových zkoušek. Teprve na základě jejich výsledků blok znovu spustíme,“ vysvětluje ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský.

Nalezení milimetrové netěsnosti na jedné z tisíců trubiček teplosměnné plochy v parogenerátoru nebylo pro energetiky extrémně složité, detailní zmonitorování místa závady, které energetici provádí pomocí speciálních diagnostických metod, bylo ale podle nich časově náročné. Přestože jde o technickou závadu předpokládanou projektem, museli využít speciální manipulátor IRIS z Temelína a upravit některé jeho části pro dukovanský typ parogenerátoru, včetně změny softwaru. Technici navíc vyrobili nové přípravky pro mechanickou úpravu daného místa. Nyní začínají s opravami, kterou budou, s ohledem na jejich charakter, provádět výhradně odborní pracovníci.

  • Facebook
  • Twitter