Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Svět fantazie, smutku i radosti Vlasty Baránkové v havlíčkobrodské galerii

/
/
/
334 ZobrazeníVernisáží zahájí v pátek 28. dubna v 17.00 Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě výstavu nazvanou Svět fantazie, smutku i radosti Vlasty Baránkové, kterou si milovníci výtvarného umění mohou prohlédnout až do 25. června.

Expozice představí tvorbu brněnské výtvarnice Vlasty Baránkové, známé především jako autorky ilustrací pro děti. „Záběr její tvorby je ale podstatně širší. Svoji výtvarnou cestu začala po absolutoriu SUPŠ Brno vývojem a užitím hraček, drobných uměleckých předmětů a divadelních loutek. Tuto oblast ale opustila a začala se věnovat volné grafice a malovat rozměrná plátna. V 70. letech 20. století se věnovala i grafickému designu, výstavní grafice a typografické úpravě časopisů i knih. Svoji výtvarnou všestrannost prokázala také v oblasti multimédií. Ve Filmových ateliérech Zlín pracovala na sedmidílném animovaném seriálu pro slovenskou televizi, v roce 1993 výtvarně zpracovala patnáctidílný seriál večerníčků pro Anifilm Rychetský a Via Lucis Praha. Výtvarně se podílela na tvorbě třináctidílného kresleného seriálu večerníčků o Lískulce pro Českou televizi – Studio Bratři v triku Barrandov. Poté následovala výtvarná spolupráce na seriálu večerníčků od autorky Markéty Zinnerové pod názvem Čtyři uši na mezi,“ představuje autorku Hana Nováková z havlíčkobrodské galerie.

Od 90. let 20. století se těžištěm její tvorby staly knižní ilustrace. Výčet ilustrovaných knih čítá hodně přes sto titulů. V dalších letech pak téměř pravidelně střídala práci na knížkách s volnou tvorbou. Posledních dvacet let se věnuje převážně tvorbě pro děti. Své dětské knížky se snaží koncipovat tak, aby byly přitažlivé pro malé čtenáře a správným směrem posouvaly jejich estetické cítění, ale aby zároveň zaujaly i jejich rodiče, kteří je v knihkupectvích vybírají. Tyto knihy mnohdy sama také graficky upravuje. Její ilustrace charakterizuje vedle dokonalého technického zpracování nápaditost, kultivovanost, fantazie, poetičnost, laskavost, určitá dávka tajemna, ale i humoru.

„Vlasta Baránková svoji knižní tvorbu prezentovala na desítkách výstav v České republice a v zahraničí, zmiňme alespoň Francii, Japonsko, Itálii, Německo, Polsko, Belgii, Jižní Koreu, Rakousko a Jugoslávii. Získala také řadu tuzemských a zahraničních ocenění a její práce jsou zastoupeny v mnoha českých galerijních a soukromých sbírkách.
Po velké výstavě v naší galerii před dvaceti lety věnované její ilustrátorské práci nyní představíme její širší výtvarný záběr. Vedle početně zastoupené ilustrační tvorby se můžete těšit i na ukázky z její grafické a malířské volné tvorby,“ dodává Hana Nováková.

  • Facebook
  • Twitter