Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Studio Malér v Jihlavě pokračuje

/
/
/
223 ZobrazeníV rámci projektu Mahler je hudba! se letos už po druhé otevře v Domě Gustava Mahlera v Jihlavě Studio Malér. Studio nově dostalo formu pravidelných setkávání přihlášených účastníků. Zájemci starší jedenácti let se budou scházet vždy ve čtvrtek odpoledne.

Studio Malér tedy nebude volně přístupné jako v minulém roce, ale pouze pro přihlášené účastníky. O to větší možnosti se ale nabízejí – účastníci se nemusí zdržovat jenom ve studiu, lektoři je mohou vzít ven třeba na tzv. field recording (nahrávání zvuků okolí) nebo na další zajímavá místa spojená s hudbou či zvuky.

„S Matějem Kolářem si zájemci vyzkouší zvukovou koláž, terénní nahrávání a možná dojde i na experimentální hudbu. Do tajů současných hudebních technologií nahlédnou s Ondřejem Vítů. Hudebním softwarem Ableton Live a možnostmi audiovizuální interakce je provede Petr Bradáček. V druhé půli projektu se účastníci budou podílet na vývoji zvukové stezky. Také doufáme, že tvůrčí potenciál studia nabídne prostor i pro vlastní realizace,“ uvedla Hana Dočkalová, která společně s umělci realizuje projekt Mahler je hudba!.

Kdo má rád hudbu, zvuky nebo práci se zvukovou technologií, tak je Studio Malér pro něj správná volba. Klasické nástroje, mikrofony nebo reproduktory zde sice podobně jako v uměleckých školách najdete, pracuje se s nimi ale trochu jinak. Hudba se tady totiž tvoří od její základní složky – zvuku. Ten můžete ve studiu nejen vytvářet a nahrávat, ale také modulovat, destruovat a generovat.

Volně přístupné otevřené studio Malér tím ale nezaniká, nepřihlášení zájemci nebo kdokoli z veřejnosti si bude moci přijít pohrát s hudbou či se zvuky do Domu Gustava Mahlera každou druhou sobotu v měsíci až do května 2024.

Mahler je hudba!

Studio Malér je součástí projektu Mahler je hudba! 2. Jedná se o druhý ročník projektu, který realizuje Brána Jihlavy za finanční podpory Evropské unie. Dotace na školní rok 2023/2024 je určena na projekty kreativního učení dětí a mládeže se zaměřením na rozvoj kreativity a zájmu o umění. Obsahem projektu je vývoj a realizace vzdělávacích programů zpřístupňující odkaz Gustava Mahlera dětem a mládeži s důrazem na zapojení digitálních technologií a propojení tradičních i současných tvůrčích postupů.

V rámci projektu mohou lektoři například s „Hudebním workshopem na školách“ zavítat do jihlavské ZŠ nebo se vydat do regionů. Na konci května se navíc opět uskuteční přehlídka aktivit projektu, která v loni pod titulem „kreativní festival Mahler dětem“ proběhla v Parku Gustava Mahlera a na dalších místech v centru Jihlavy.

Festival Mahler dětem proměnil Park Gustava Mahlera ve zvukové hřiště

„Dalším rozvojovým směrem je veřejná přehlídka Hudební hřiště, kterou budeme profilovat jako důležitou součást kulturního kalendáře města v souvislosti se zahájením Festivalu Mahler – Hudba tisíců,“ doplnila Dočkalová. Vznikne také zvuková stezka, která bude doplňovat aktuální nabídku oblíbených komentovaných procházek Brány Jihlavy. Tu si navíc bude možné projít samostatně, za pomoci webové či mobilní aplikace se zvukovými zastaveními vytvořenými společnou činností dětí a profesionálů z oblasti zvukové tvorby.

Partnery projektu jsou umělecké organizace i profesionální hudební tělesa, jako je Filharmonie Gustava Mahlera, Spolek Mahler 2000, který pořádá hudební festival Mahler Jihlava – Hudba tisíců, dále Základní umělecká škola Jihlava nebo Centrum dokumentárního filmu.

  • Facebook
  • Twitter