Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Středověké podzemí ve Světlé nad Sázavou letos slaví 20 let od otevření

/
/
/
438 ZobrazeníLetos uplyne 20 let, kdy se slavnostně otevřelo světelské podzemí veřejnosti. Kulturní zařízení KyTICe Světlá nad Sázavou proto připravuje ve spolupráci se studenty Akademie Světlá a Vlastivědným spolkem Světelsko výstavu s názvem Perličky světelského podzemí. Výstava bude probíhat v letních měsících v Galerii Na Půdě.

Nápad uspořádat výstavu se zrodil při pravidelných kontrolách podzemního objektu. Průběžné kontroly ukazují pokaždé jiné klima a tím se mění pohled na detaily a zajímavosti struktur jednotlivých minerálů v podzemí. Temná místa po osvětlení odkrývají život drobného hmyzu, pavouků, občas chodby navštíví i slimáci. Co se na to podívat přes objektiv fotoaparátu?

Makrofotografie studentů i fotky z dob před dvaceti lety

Ano, skvělý nápad i načasování. Studenti Akademie se právě chystali probírat téma makrofotografie, měli tedy jedinečnou příležitost vyzkoušet si nové znalosti ve specifickém prostředí podzemních chodeb. „Pod vedením Leoše Poříze naše podzemí navštívily čtyři desítky mladých umělců. A jak se jim dílo dařilo se budete moci přesvědčit sami,“ uvedla Jitka Burianová ze světelského infocentra.
Fotografiím z průzkumu a čištění chodeb, které předcházelo slavnostnímu otevření před dvaceti lety, se bude věnovat další důležitá část výstavy. Koho jiného přizvat ke spolupráci než samotné aktéry, tedy členy Vlastivědného spolku Světelsko.

Výstavu doplňuje velkoformátová fotografie Petra Žáka, který navštívil světelské podzemí letos v dubnu. Díky této návštěvě se tak chodby staly jedním z tipů na výlety spolku Jednou stopou Českem.

Vyvrcholením připomínky slavnostního zpřístupnění podzemí bude koncert Trubačů z Liščího vršku ve středu 6. září přímo v podzemních chodbách, což bude na den přesně jako před dvaceti lety, kdy se podzemí ve Světlé otevřelo všem zvídavým zájemcům.

Kulturní zařízení města Světlá nad Sázavou chystá mnoho nového

Nejbližší projekt se týká zvelebení prostoru u zadního, tedy původního vstupu do podzemí. V letošním roce by měly začít úpravy komunikace Pěšinky s napojením na výstup z podzemí. V blízké budoucnosti se mohou návštěvníci těšit na krásně upravené prostředí v blízkosti řeky Sázavy. „Uvnitř chodeb nejsou úpravy žádány. Ba naopak, kontrolujeme a uchováváme původní historický ráz. Máme však v plánu chodby částečně doplnit expozicemi, které by rozšířily stávající prohlídku našeho podzemí,“ uzavřela Jitka Burianová.

Foto: Michal Mašek

  • Facebook
  • Twitter