Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Sté výročí narození malířky Míly Doleželové v Telči

/
/
/
454 ZobrazeníV sobotu 12. listopadu by se dožila stých narozenin výjimečná, osobitá a originální umělkyně Míla Doleželová. Významná část jejího života je spjatá s Vysočinou, a především s městem Telčí. Výročí je příležitostí k připomenutí života a díla této umělkyně, akce se uskuteční na několika místech města Telče.

V předvečer výročí narození Míly Doleželové se v pátek 11. listopadu uskutečnila děkovná bohoslužba v kostele Jména Ježíš, kterou celebrova syndik České dominikánské provincie fr. Martin Dvořák. Právě díky dohodě České dominikánské provincie s Univerzitním centrem Masarykovy univerzity v Telči (UC MU) se podařilo vrátit část malířčiných výtvarných děl do Telče. Stálá expozice bude v UC MU otevřena v dubnu příštího roku. „Umění a kultura jsou spojnicemi, které dokáží oslovit člověka. A záměrem Univerzitního centra Masarykovy univerzity je smysluplné univerzitní komunitní centrum, které bude sloužit nejširší veřejnosti města i regionu,“ uvedl ředitel UC MU Jaroslav Makovec

V den výročí se pro zájemce otevře telčský dům U malířů v Palackého ulici č. 27, kde více než dvacet let malířka žila a tvořila. „Promění se tak v galerii a symbolicky tak naplní odkaz malířky Míly Doleželová, která zde prožila vrcholná léta své tvorby, obklopená přáteli, ale i smutný závěr života v chudobě a osamění, “ těmito slovy zve k návštěvě Tereza Severýnová, majitelka domu.

Míla Doleželová obrazy, portrét Smutná žena

Základní umělecká škola v Telči bude dalším místem, kde se také uskuteční akce spjaté s Mílou Doleželovou. Ve středu 23. listopadu bude od 16.00 v mázhausu ZUŠ vernisáž prací žáků výtvarného oboru s tématem Míla Doleželová, o den později ve čtvrtek 24. listopadu v 18.00 v sále ZUŠ začne slavnostní koncert žáků. „Připravovat jsme tyto akce začali v září, začátkem školního roku a ohlasy od dětí jsou velmi hezké na obou oborech,“ říká ředitelka ZUŠ v Telči Eva Pavlíková a dodává: „Chceme, aby naši žáci věděli, kdo byla Míla Doleželová, a tak se mohli seznámit s jejím životem a dílem.“

  • Facebook
  • Twitter