Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Statistiky letních úrazů vedou řezné, tržné a bodné rány a pády z kola

/
/
/
1055 ZobrazeníS příchodem prázdnin a letních teplot se zvyšují každoročně i počty pacientů na úrazových ambulancích. Stejně je tomu i letos – za červenec došlo k třetinovému nárůstu ošetřených pacientů. Statistiky vedou řezné, tržné a bodné rány, pády z kola a pokousání zvířetem.

Práce na zahradě, grilování a další venkovní činnosti, u kterých si lidé způsobí řezné, tržné a bodné rány, patří k oblíbeným českým dovolenkovým aktivitám. Lékaři brodské nemocnice tak nejčastěji v červenci ošetřovali úrazy od sekaček, sekerek a dalšího pracovního nářadí. V létě pak často sportují i lidé, kteří nemají potřebné zkušenosti a své síly tak mohou přecenit. „Zvýšená sportovní aktivita, a to i u osob, které jindy nesportují, je důvodem četných zranění, jako jsou odřeniny, zhmožděniny, zlomeniny klíční kosti, vykloubení ramenního kloubu zejména při pádech z kol.

Druhým nejčastějším důvodem letních úrazů jsou pády z trampolín a houpaček, “ prozradila vrchní sestra traumatologických ambulancí Dana Tvrdíková. Padá se také na inline bruslích, skateboardech či motorkách. Ošetřeny byly i dvě pacientky po pádu z koně a celkem 6 dětí po pokousání zvířetem, přičemž 3x si poranění vyžádalo hospitalizaci na dětském oddělení. Dle odborníků – veterinářů jde většinou o reakci zvířete vystaveného neadekvátním podmínkám v horkých letních dnech.

Zvýšené počty úrazů potvrzují i z Nemocnice Pelhřimov. „Mimo prázdniny ošetříme na úrazové ambulanci kolem 80 pacientů. V těchto dnech je to přes 100 pacientů denně. O třetinu pacientů více hlásí i interní ambulance, kde ošetřují mnohem více alergických reakcí po štípnutí hmyzem či kolapsových stavů z tepla,“ prozradil léčebný náměstek Nemocnice Pelhřimov lékař Jaroslav Houser. Také v pelhřimovské nemocnici je nejčastějším důvodem úrazů manuální práce, pády z kol nebo skákání a také turistika.

  • Facebook
  • Twitter