Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Soutěž veřejných sbírek Máme vybráno ve druhém kole, můžete hlasovat pro svou památku

/
/
/
682 ZobrazeníČtrnáct finalistů postoupilo do druhého kola soutěže Máme vybráno. Veřejné sbírky směřující k obnově kulturního dědictví se utkají o částku 100 tisíc korun. Hlasovat lze do konce srpna na www.mamevybrano.cz. Vysočinu reprezentuje restaurování sochy Bolestné Panny Marie v sousedství kostela v Zahrádce.

V první fázi čeká sochu Bolestné Panny Marie, která zdobila centrální plochu městečka Zahrádka, vysídlené a zbořené v souvislosti s výstavbou přehradní nádrže na pitnou vodu na řece Želivce, restaurování. Socha je jednou z mála dochovaných památek na obec s více než 800letou historií. Vyhlašovatelem oprav je Spolek Přátelé Zahrádky. Předpokládaný rozpočet činí 500 tisíc korun.

Čtrnáct sbírek má silnou podporu v regionech, už v prvním kole některé z nich nasbíraly stovky hlasů, jedna dokonce více než tisíc. „Hlasy ve druhém kole rozhodují nejen o pořadí, ale také o financích, mezi všech čtrnáct sbírek rozdělíme částku sto tisíc korun podle toho, jak nakonec uspějí. V minulosti jsme zažili, že jasného vítěze v posledních dnech dotáhli a předběhli hlasující pro jinou památku, tak se určitě máme na co těšit. Současně ze zkušenosti víme, že nemusí nutně zvítězit památka ve velkém městě, že i na venkově existují silná společenství,“ říká ředitel Institutu pro památky a kulturu Aleš Kozák.

Do druhého kola postoupila obnova zámku, kostelů, ale i menších historických objektů, na seznamu je unikátní zahrada, varhany nebo mariánská socha. Za každou sbírkou je konkrétní příběh. Právě ten teď bude hrát roli v tom, komu veřejnost pošle svůj hlas. „Hlasující se rozhodují nejen podle prezentace, důležitý je také region, každý to máme někde rádi, v dětství anebo později v dospělosti, tíhneme přirozeně k nějakému prostoru. To pak může být důvod, proč podpoříme v hlasování veřejnou sbírku,“ vysvětluje Aleš Kozák.
​​​​​​​
Slavnostní vyhlášení je v plánu na 14. září. Naváže na konferenci na téma Památky a média, která obsadí pražský dominikánský klášter. Vedle Ceny veřejnosti získá ocenění Finančně nejúspěšnější sbírka, tým PROPAMÁTKY také uděluje vlastní cenu – získá ji ten, kdo nápaditým a neotřelým způsobem prezentuje potřebu hledání financí na památky. Pořadatelem je Institut pro památky a kulturu.

Zájemci mohou hlasovat na: https://www.mamevybrano.cz/soutez.

  • Facebook
  • Twitter