Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Sokola Serváce z Dukovan našli postřeleného

/
/
/
470 Zobrazení



Jedno ze čtyřčat sokola stěhovavého, která se poprvé před třemi lety vylíhla na ventilačním komíně Jaderné elektrárny Dukovany, našli postřeleného brokovnicí na severu Moravy. Zranění sokola jsou vážná a jeho léčba v záchranné stanici Bartošovice bude dlouhá. Na navrácení tohoto ohroženého druhu do přírody usilovně spolupracuje řada lidí a společností, jako Skupina ČEZ. I na základě této události je zřejmé, že je jejich ochrana stále naléhavá. Dohromady se už v elektrárenských provozech společnosti ČEZ vylíhlo 163 těchto chráněných dravců.

Zraněného samce sokola stěhovavého našli lidé ve středu 3. prosince a přenesli jej do Záchranné stanice a Domu přírody Poodří v Bartošovicích. Z vyšetření vyplynulo, že utrpěl traumatické krvácející zranění levého křídla. Následné u něj veterináři potvrdili zlomeninu v záprstí levého křídla způsobenou broky. Jeden z nich uvízl v hrudní kosti dravce a jeho vytažení by bylo příliš riskantní. Vzhledem k trvalému charakteru zranění ošetřovatelé očekávají, že tento dravec, který se v dubnu 2020 narodil na 125 metrů vysokém ventilačním komíně Jaderné elektrárny Dukovany už nikdy nebude stoprocentně létat a pokud půjde vše dobře, tak je jeho další osud v trvalé lidské péči.  

„V letošním roce se nějak „roztrhl pytel“ s případy postřelení chráněných druhů ptáků. Jde již o devátý letošní případ (káně lesní, čáp bílý, moták lužní, poštolka obecná, jestřáb lesní, moták pochop 2 ex., luňák červený a sokol stěhovavý). Oproti předchozím letům, kdy jsme zaznamenali 2-3 případy ročně, je to několikanásobný nárůst,“ uvádí Petr Orel, vedoucí záchranné stanice v Bartošovicích.

Všechny případy, které stanice zaznamená, předávají její pracovníci k šetření Policii ČR. „Je to smutná zpráva, zvlášť když si uvědomíme, že na jedné straně usilujeme o jejich záchranu v přírodě a na straně druhé jim někdo ubližuje. Pro nás to ale znamená, že se o to víc budeme snažit vytvářet podmínky pro jejich bezpečné hnízdění a zachování celého druhu pro budoucí generace. A věřím, že v tom budeme tak úspěšní jako doposud,“ doplňuje ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín.

Sokol stěhovavý je kriticky ohroženým druhem. V celé České republice je sledováno cca 130 pravidelně hnízdících párů těchto dravců. Skupina ČEZ na záchraně vysoce ohroženého druhu sokola stěhovavého spolupracuje s ornitology z Alka Wildlife od roku 2011. Za více než deset let tak z provozů Skupiny ČEZ vzlétlo minimálně 163 mláďat. V Dukovanech od roku 2020 sokolí páry vyvedly celkem 8 mláďat, vždy to byl stejný počet jako počet reaktorových bloků elektrárny.

  • Facebook
  • Twitter