Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Smyslem Tříkrálové sbírky je vykouzlit všem lidem na tváři úsměv, tvrdí Yvona Pošvicová

/
/
/
937 ZobrazeníYvona Pošvicová pracuje v Oblastní charitě ve Žďáře nad Sázavou od listopadu jako koordinátorka dobrovolníků. S tím se pojí i její funkce koordinátorky právě probíhající Tříkrálové sbírky. 

Yvono, v charitě jste nováček. Jaké jsou vaše první pocity z koordinace jedné z největších sbírkových kampaní v České republice?
Loni jako přispěvatelka, letos jako koordinátorka. Každý rok jsem trpělivě čekala na tři krále, na děti, které mi zazpívají koledu a posvěcenou křídou napíšou tradiční K+M+B s letopočtem a já pak přispěji finančním obnosem. Letos to však zažívám z druhé strany. Ten okamžik pár minut trvající návštěvy tří králů se najednou promění v měsíce a měsíce velkých příprav tak, aby vše klaplo, jak má. 541 rozdaných kasiček, 13 tisíc letáků, 76 tisíc cukříků a více než 2 100 dobrovolníků, kteří za jakéhokoliv počasí přinášejí radost a požehnání, stojí za snahou vykoledovat dostatek darů na podporu projektů Charity ČR.

Uvedla jste, že v terénu máte letos zhruba 2 100 koledníků. Zapojují se více dospělí nebo děti?
Nejvíce koledníků jsou děti a z toho mám velkou radost. Je vidět, že dobrovolnictví a ochota pomáhat není otázka věku, ale hodnot, které si děti nesou z rodiny. Děti se do koledování zapojují z vlastní vůle, ve svém volném čase a bez nároku na mzdu. Věnují svůj čas a energii, aby pomohly potřebným a lidem v nouzi.

Jak byste vy, která jste poprvé koordinátorkou u letošního ročníku sbírky, pojmenovala nejdůležitější smysl této sbírkové kampaně?
Hlavním posláním sbírky je upozornit na potřebné lidi kolem nás a pomoci jim. Tříkrálová koleda umožňuje lidem, aby zakusili radost a uspokojení z toho, že obdarovali člověka v nouzi, ať už příspěvkem do kasičky, darem, dárcovskou SMS, modlitbou či jiným způsobem dle svých možností. Pomoci lze nyní ještě jednodušeji. Letos můžeme poprvé v historii sbírky přispět i pomocí platebních karet. I tradiční novoroční sbírka tak může nabídnout moderní způsob, jak snadno podpořit dobrou věc. Smyslem je také vykouzlit lidem na tváři úsměv a nezapomínejme ani na předání té radostné zprávy o narození Ježíše Krista.

Tříkrálová sbírka se každoročně těší velké oblibě ze strany veřejnosti. Už víte, kam poputuje ten letošní výtěžek?
Výtěžek z letošní sbírky použijeme v rámci Charitní záchranné sítě na pomoc lidem bez domova, pro sociálně slabé rodiny s dětmi, pro těžce nemocné. Podpoříme také služby žďárské charity, které jsou poskytované v přirozeném prostředí našich uživatelů, pacientů a klientů. Část výtěžku půjde na zkvalitnění péče pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením a na lidi s duševním onemocněním.
Finanční prostředky poskytneme i na pomoc a podporu dětem a dospívajícím, kteří se ocitli v nepříznivé situaci. Díky pomoci našich přispěvatelů tak můžeme pomáhat lidem v nouzi.

Tříkrálová sbírka končí 14. ledna. Už máte nějaké plány, čemu se budete věnovat potom?
Pracuji současně i jako koordinátorka dobrovolníků, a proto se budu i nadále věnovat dobrovolnické činnosti. Dobrovolníků totiž není nikdy dost. Rádi přivítáme každého, kdo je ochoten věnovat svůj čas pro dobrou věc. Začít se dá opravdu v každém věku. A vůbec nevadí, že nemáte předchozí zkušenosti. Naopak, dobrovolnictví je právě o nevšedních zážitcích a získávání nových přátel. Ať už toužíte po kontaktu s lidmi, nebo chcete být užiteční z domova, podívejte se na naše webové stránky, zavolejte nebo napište a domluvte si schůzku. Setkání s koordinátorem vám pomůže rozhodnout se, kde a jak s dobrovolnictvím začít.

  • Facebook
  • Twitter