Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Skleněná krása ze sbírek jihlavského muzea

/
/
/
678 ZobrazeníVe čtvrtek 24. září bude v prostorách malého výstavního sálu otevřena výstava nazvaná Skleněná krása ze sbírek jihlavského muzea, která představí užitkové, dekorativní a osvětlovací sklo ze sbírkových fondů Muzea Vysočiny Jihlava.

Jihlavské muzeum má ve svých sbírkách na 1 500 kusů různorodého skla od historického po nedávnou tvorbu místních skláren. „Mezi nejcennější historické sbírkové sklo patří cechovní poháry z 18. století a okenní vitráže z jihlavské radnice z 16. století, z období renesance. Neméně zajímavé jsou také skleněné předměty ze zámeckých interiérů z Luk nad Jihlavou, Plander a Jamného, které získalo muzeum jako konfiskáty, nebo užitkové sklo z bohatých jihlavských měšťanských domácností.

Mladší produkci skla zastupují výrobky skláren v Dobroníně, Antonínově Dole, Janštejně nebo vzdálenějších Škrdlovic. Celá výstava je doplněna na panelech odborným textem historika Vladimíra Vondrušky, který dopodrobna přibližuje výrobu skla i jeho historický kontext. Součástí výstavy jsou rovněž fotografie muzejních sbírkových předmětů, které se do vitrín už nevešly,“ popsala expozici Dana Nováková z Muzea Vysočiny Jihlava.

Výstava bude ke zhlédnutí do 15. listopadu v malém výstavním sále Muzea Vysočiny Jihlava na Masarykově náměstí 57/58.

  • Facebook
  • Twitter