Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Sedm ve stanici odchovaných sýčků vylétlo do přírody v Plzeňském kraji

/
/
/
148 ZobrazeníSýček obecný patří mezi nejohroženější druhy sov v Česku. Přesně z tohoto důvodu mají ve Stanici Pavlov důvod slavit. V Pavlově se za poslední dva roky podařilo odchovat sedm sýčků zapojených do záchranného programu a letos je vypustit v určených lokalitách do volné přírody. Letos přitom přibyla čtyři další mláďata.
„Na Vysočině nejsou nejvhodnější podmínky k vypuštění sýčků. Nejraději totiž osidlují nížiny. Proto spolupracujeme se stanicí Spálené Poříčí v Plzeňském kraji, kde se na sýčky specializují a mají propracovaný systém na jejich záchranu,” vysvětluje ředitel Stanice Pavlov Zbyšek Karafiát.
„Máme vytvořené kvalitní zázemí vypouštěcích voliér s následným odchovem a vypuštěním chovných párů s mláďaty do vhodných lokalit. Přitom sýčky intenzivně monitorujeme pomocí vysílačů VHF,“ přibližuje vedoucí záchranné stanice Spálené Poříčí Petr Jandík s tím, že právě na Plzeňsko se přestěhovalo i sedm sýčků z Pavlova, aby posílili tamější volně žijící populaci. Současně je od ledna letošního roku ZO ČSOP Spálené Poříčí s dalšími partnery zapojená do přeshraničního projektu v rámci programu Interreg na ochranu sýčka obecného v česko-bavorském pohraničí.
„Těší nás spolupráce se záchrannou stanicí v Pavlově. Jsme rádi, že se nám společně záchranný program daří,“ pochvaluje si kooperaci Petr Jandík.

Stanice Pavlov je zapojená do záchranného programu
V rozmezí let 1985–2003 populace sýčka klesla o 59 % a na počátku 21. století už patřil mezi velice vzácné druhy. V současnosti se jeho celková populace na území ČR odhaduje na méně než 100 párů. Aby tento druh zůstal součástí naší přírody, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky iniciovala přípravu Záchranného programu pro sýčka obecného v ČR, který v roce 2020 schválilo Ministerstvo životního prostředí ČR. „O program jsme se zajímali delší dobu, ale bylo nutné zajistit všechny genetické testy rodičů potřebné k tomu, abychom mohli vypouštět mláďata do volné přírody. To se nám podařilo teprve letos,“ upřesňuje Zbyšek Karafiát s tím, že letos má chovný pár sýčků ve stanici další čtyři mláďata.

Ornitologické okénko
Dramatický úbytek sýčka obecného souvisí se změnou lidského přístupu ke krajině. Sám je takovým ukazatelem zdravé zemědělské krajiny a celkové druhové bohatosti. Vyhovuje mu totiž pestrá krajina s nízkým porostem, který umožňuje lov drobné kořisti. Dalšími ohrožující faktory jsou nedostatečná nabídka bezpečných míst pro hnízdění, vysoká predace šelmami, kontaminace prostředí biocidy, úmrtí sov v různých technických pastech, např. komínech, rourách, vodních nádrží nebo na silnicích a konečně i přímé pronásledování člověkem a nelegální obchod.

Sýček byl v roce 2018 zvolen Ptákem roku a Česká společnost ornitologická vytvořila plakát, který představuje sýčky.

  • Facebook
  • Twitter