Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Roštejn zpřístupnil první novou expozici

/
/
/
1835 ZobrazeníHrad Roštejn otevírá o víkendu první novou expozici v hradním ochozu. Expozice nové trasy je věnována především rodinám, tematicky pak lesu a myslivosti. „Letos bude kvůli rekonstrukci hradu naší jedinou návštěvnickou trasou. Je bez průvodce a dobu v ní strávenou si určí sami návštěvníci,“ říká sympatická kastelánka Kateřina Rozinková. Za kompletní opravu hradu, která už trvá více než rok a ještě chvíli bude prohlídky na hradě komplikovat, zaplatí Kraj Vysočina 73 milionů korun.

Trasu nové expozice s botanickým sálem, gigantickým mraveništěm nebo nočním lesem doplní za rok ještě velká herna. Stavebně je součástí etapy, na které se v letošním roce pracuje, řemeslníci právě demontují okna a podlahy. Do příštího roku má být opravená i hlavní hradní část s novou historickou expozicí. V provozu bude podle kastelánky pravděpodobně od příštích letních prázdnin. V letošní sezoně dostanou zájemci o historii odborný výklad buď na nádvoří nebo v kapli sv. Eustacha, která už také prošla rukama restaurátorů.

Nová expozice evokuje les. Podle architekta Jakuba Žáka, který je autorem návrhu, nemá jít o imitaci. Proto také použil výhradně přírodní materiály, skutečné stromy a větve. Důmyslné projekce pak návštěvníky vedou po svítících zvířecích stopách. Na zdech se díky nim pohybují zvířecí siluety. „Okolím památky jsme se inspirovali a snažili jsme se ho dostat do hradu, ale chtěli jsme instalaci posunout do trochu umělečtější roviny,“ řekl Žák pro ČTK.

Už v sobotu 30. června se nová expozice otevře veřejnosti. Návštěvníci se mohou těšit na myslivecké odpoledne s ukázkami loveckého troubení a mysliveckých tradic – to vše najdou v předhradí.  Volně přístupná pro zájemce z řad veřejnosti bude také výtvarná minidílna. V sobotu budou mít děti s vysvědčením se samými jedničkami vstup do nové expozice zdarma.

Opravy hradu spojené s instalací nových expozic začaly v květnu loňského roku, jsou financovány z evropských fondů. Po dokončení celého projektu v roce 2021 se má hrad vrátit do podoby, kterou měl před požárem v roce 1915.

Foto na titulce: Vladimír Kunc (Archiv Vysočina Tourism)

  • Facebook
  • Twitter