Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

První ročník podzimní školy nabídne v Chotěboři program pro zájemce o historii i debaty pro veřejnost

/
/
/
572 ZobrazeníNový projekt obecně prospěšné společnosti Centrum Vysočina nabídne nazvaný Podzimní škola Josefa Kalvody se uskuteční od 25. do 29. října v Chotěboři. Nabídne během podzimních prázdnin vzdělávací program pro zájemce o historii i debaty zdarma pro veřejnost.

„Vznik projektu byl inspirovaný životem a dílem malečského rodáka, který po své emigraci na konci 40. let minulého století zasvětil většinu svého života studiu historie Československa a jako jeden z mála českých historiků měl možnost studovat po celá desetiletí archivy po celém světě včetně archivů americké federální vlády. Projektem chceme vzdát jedné z nejvýznamnějších osobností Vysočiny 20. století hold a každý rok zvát na Vysočinu jednak zájemce o historii, jednak zajímavé hosty, jako je tomu v případně letní školy,“ uvedl autor projektu a hlavní organizátor Milan Pilař.

Program uzavřené části školy, který začíná ve středu 25. a vyvrcholí v neděli 29. října, v jeho rámci se účastníci seznámí se zásadami historické a politologické práce, hledáním pramenů, prací s historickými prameny, se zdroji, čekají na ně přednášky, exkurze, práce v terénu a také praktická cvičení v orální historii. Stejně jako v případě letní žurnalistické školy je od počátku projekt česko-slovenský. „Díky podpoře Kraje Vysočina budeme moct letos přivítat zájemce o historii také z partnerského Nitranského kraje. Do budoucna počítáme také se zařazením slovenských či česko-slovenských témat do debat pro veřejnost,“ dodává Milan Pilař.

Odhalení pamětní desky ke stému výročí narození Josefa Kalvody na zámku v Malči při příležitosti mezinárodní konference o Kalvodově životě a díle v sobotu 13. května 2023, archiv Vysočina-news.cz


Zájemci od 16 let se stále ještě mohou na pětidenní setkání zájemců o historii a politologii všech věkových kategorií z České a Slovenské republiky. Na akci se mohou se hlásit jak studenti, učitelé, tak i ostatní zájemci o historii a politologii. Uzávěrka přihlášek je 30. září.

„Pro letošní rok jsme připravili tři debatní večery s velmi zajímavými hosty zdarma pro zájemce o historii a politologii. Ti se mohou těšit mimo jiné na Kateřinu Daczickou z Heslova, Františka Kinského, spisovatelku Kateřinu Tučkovou či novinářku z Deníku N Petru Procházkovou nebo Darju Stomatovou z České televize, které se diskusních večerů v chotěbořském kině zúčastní,“ uzavírá Milan Pilař.

Program prvního ročníku Podzimní školy Josefa Kalvody
26. října 2023     Role šlechtice ve 21. století 
Kateřina Daczická z Heslova, František Kinský, Jan Luštinec
, historik, odborník na rod Harrachů, moderuje David Hertl, Český rozhlas Plus.

27. října 2023     Jak pracují spisovatelky historické beletrie s prameny?
Milena Štráfeldová, Kateřina Tučková, Alice Horáčková
, moderuje Filip Nerad, Český rozhlas

28. října 2023     Historické kořeny války na Ukrajině
Petra Procházková
, novinářka, Deník N, Lenka Víchová, ukrajinistka, Darja Stomatová, novinářka, Česká televize, moderuje Libor Dvořák, Český rozhlas Plus

Začátky debat v 18.00, kino Chotěboř

Více informací na: info@psjk.cz a www.josefkalvoda.com.

  • Facebook
  • Twitter