Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Příští týden začne oprava střechy jihlavské radnice

/
/
/
526 ZobrazeníJihlavané se budou muset asi měsíc obejít bez hodin na radniční věži. Stavební firma oficiálně převzala staveniště. Zvenčí viditelné práce na opravě střechy začnou v příštím týdnu. V první fázi stavebních prací na opravě střechy jihlavské radnice budou dělníci čistit a znovu natírat radniční věž.

Ve středu 28. dubna by měli horolezci z věže sundávat ciferník hodin. Specializovaná firma ho bude repasovat přibližně jeden měsíc. Na své dřívější místo by se měly vrátit i původní hodinové rafičky, které jsou nyní vystaveny jako exponát na Bráně Matky Boží. Odborníci posoudí, zda a jak rozsáhlou budou potřebovat obnovu nebo zda se bude vyrábět jejich replika. „Hodiny včetně ciferníku tak získají původní podobu, jakou známe z fotografií z období první republiky,“ uvedl jihlavský zastupitel, architekt Jaroslav Huňáček.

Náměstek primátorky Martin Laštovička bude v pondělí 26. dubna od 17.00 hostem pravidelné pondělní virtuální kavárny na téma jihlavských památek. O radnici a její rekonstrukci bude také hovořit.

Naposledy se střecha na radnici opravovala v roce 1994. V letošním roce, tedy po 27 letech, proběhne první etapa její rekonstrukce. Druhá etapa bude navržena do rozpočtu města k realizaci pro rok 2022.

Celková oprava střechy bude stát přes 3 miliony korun. Město požádalo o zařazení opravy kulturní památky budovy radnice do Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón a má předběžný přislib dotace ve výši 500 tisíc korun.

  • Facebook
  • Twitter