Přesluhující expozici si návštěvníci prohlédnou naposledy. Ukazuje, jak se žilo na Zálesí
Poslední možnost navštívit současnou národopisnou expozici Muzea dr. A. Hrdličky v Humpolci se blíží. Ve čtvrtek 28. prosince se od 15.00 uskuteční speciální komentovaná prohlídka, která přiblíží život, práci, kulturu a tradice na Humpolecku – v oblasti zvané Zálesí.
Poté se na dlouhou dobu dveře do druhého patra muzea na Horním náměstí uzavřou a začnou práce na nové podobě expozice o životě v Humpolci a jeho okolí.
Ve světě i obecně v českých muzeích se životnost stálé expozice počítá maximálně 15 let. Současná národopisná expozice byla v humpoleckém muzeu otevřena po rekonstrukci v roce 2002. Z velké části se na její tvorbě podílely tehdejší pracovnice muzea. Použily veškeré vitríny a panely z předchozích expozic, na nichž provedly drobné úpravy, aby mohly vystavit množství nově zrestaurovaných sbírkových předmětů. Návštěvníci muzea si tak díky tomu v expozici projdou interiér selského stavení i měšťanského pokoje z 19. století, prohlédnou si zdejší ženské i mužské kroje nebo nástroje a výrobky tehdejších řemeslníků – zejména soukeníků, kteří měli významný podíl na rozvoji Humpolce. Vystavené jsou historické hudební nástroje, dýmky z různých materiálů, zbraně a nechybí ani kolo zvané kostitřas.
Výstavní sál, ve kterém se expozice nachází, je z roku 1969. „Vzhledem ke stáří už není vyhovující po funkční ani estetické stránce. Je nutné v něm opravit popraskané stěny, vyrovnat podlahu a instalovat nové elektrorozvody a osvětlení,“ uvádí vedoucí muzea Dagmar Kluchová.
V současné době zpracovává projektovou dokumentaci na podobu nové expozice architektonická kancelář tbi.architekti pod vedením Tomáše Bílka. Ten je mimo jiné autorem architektonického řešení výstavy Národního technického muzea Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který dobyl svět, která se v roce 2019 ucházela o titul Muzejní výstava roku. Na svědomí má také expozice v Muzeu hlavního města Prahy, Historickém muzeu města Soulu nebo Muzeu Vysočiny Jihlava. Hlavním cílem je vytvořit moderně pojatou expozici zahrnující jak část národopisnou – tedy oblast života lidí na venkově, tak také měšťanskou. Na otevření nové expozice se mohou návštěvníci těšit v polovině roku 2025, kdy si Muzeum dr. A. Hrdličky v Humpolci připomene 130. výročí svého založení.
Muzeum dr. Aleše Hrdličky nese jméno humpoleckého rodáka, světoznámého antropologa dr. Aleše Hrdličky. Bylo založeno roku 1895 s cílem shromažďovat duchovní a hmotné památky charakterizující oblast českého Horácka. Ze sebraných předmětů vznikla první národopisná expozice. V roce 1969 byla v muzeu u příležitosti celostátních oslav 100. výročí narození dr. Aleše Hrdličky otevřena antropologická expozice a ve městě byl k této příležitosti uspořádán mezinárodní antropologický kongres, na který se sjeli vědci z celého světa. Malé národopisné muzeum tak vešlo ve známost široké laické i odborné veřejnosti také jako muzeum antropologické. V současné době funguje muzeum pod Městským kulturním a informačním střediskem v Humpolci, které je příspěvkovou organizací města Humpolec.