Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Pozoruhodný archeologický poklad U Mincovny v Jihlavě

/
/
/
1069 ZobrazeníV místech opravovaných historických domů v ulici U Mincovny objevili jihlavští archeologové středověkou jímku s historickými artefakty. Místo nazvali středověkým pokladem.

Archeologové z jihlavské pobočky archeologické společnosti Archaia po nedávném významném objevu historické hrnčířské pece v blízkosti kostela Svatého Jana Křtitele hlásí další zajímavý nález. V nyní rekonstruovaných domech U Mincovny 6 a 8, kde v minulosti sídlila Okresní vojenská zpráva, nalezli středověkou odpadní jímku se zachovalou výdřevou, v níž se nacházely i historické artefakty.

Patří mezi ně především trojboký pohár z pálené keramiky, pravděpodobně ze 14. století. Dalším nálezem se staly střípky ze středověkého skla se zdobením, poukazujícím na fakt, že v oblasti kolem náměstí v období středověku žila především vyšší a bohatší společenská vrstva.

„Objev jímky je významným i v tom ohledu, že jde o výborný zdroj informací o výskytu středověkých onemocnění i dobového jídelníčku. Nalezené předměty pak pomáhají vykreslit přesnější obrázek toho, jak vypadal každodenní život obyvatel města,“ připomněl archeolog Šimon Kochan.

Na místo těchto středověkých pokladů se nastěhují úředníci. „Po nutné rekonstrukci budov se sem přesunou úředníci z jihlavských odborů životního prostředí a školství a kultury. Ti jsou v nevyhovujícím prostředí na ulici Hluboká, které také musíme zrekonstruovat. Nazývám to akcí „kulový blesk“, protože se sem budou následně stěhovat úředníci z Čajkovského ulice tak, abychom tyto uvolněné prostory mohli nakonec prodat nebo pronajímat,“ vysvětlila primátorka Jihlavy Karolína Koubová s tím, že nakonec bude po opravách vše logicky uspořádané a pro klienty a návštěvníky úřadu přívětivé.

  • Facebook
  • Twitter