Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Politické dění očima teenagera: jaký mají vliv sociální sítě?

/
/
/
632 ZobrazeníMnoho lidí se shodne, že dnešní doba je uspěchaná a většina mladých lidí tráví podstatnou část svého volného času na sociálních sítích. Na internetu je dostupné téměř vše a novinky ze světa se dají sledovat kdekoliv a kdykoliv. Podle průzkumu OECD je politika téma, které mladé lidi příliš nezajímá. Dá se s tím něco udělat?

Zájem o politiku upadá
Podle průzkumu OECD je v Česku zhruba 60 % lidí ve věku od 18 do 30 let, kteří se o politiku nezajímají. Většina mladých lidí nepovažuje politiku za nejpopulárnější. V době Tik Toku a Instagramu spousta uživatelů upřednostňuje fotky roztomilých koťátek a někdy až šílené taneční kreace.

Záleží mi na tom, co se děje v „mém“ státu
Zkusila jsem se přesvědčit a zeptala jsem se deseti lidí ve věku kolem 18 let na jejich vztah k politice:
„Nezajímám se o politiku, tak moc jak bych měla. Záleží mi na tom, co se děje v „mém“ státu. Když jsou volby prezidenta, tak mě zajímají kandidáti a jinak mě občas zaujme něco, co někde slyším. Určitě je třeba se zajímat, protože politika ovlivňuje všechno dění a je třeba vědět, jak na tom jsme,“ prohlásila studentka Zuzana z gymnázia v Ostravě.
„Protože se řeší věci, ke kterým se špatně vyjadřuje a nedá se moc změnit, nemá to smysl,“ řekla studentka Klára 17 let.
Třetina mnou dotazovaných se zajímá alespoň okrajově o politickou situaci a chápe, že je to důležitý aspekt pro jejich budoucnost.
Ovšem více než polovina těch, kterých jsem se ptala, o politice povědomí nemá a s politikou nechtějí mít v tuto chvíli nic společného.

Někteří z nich ovšem k volbám půjdou a budou rozhodovat o budoucnosti ostatních. Přitom hrozí, že se mladí lidé nechají zmanipulovat rychle dostupným obsahem především na sociálních sítích.

Kde hledat informace?
Jedním z nejpřístupnějších zdrojů informací nejenom pro náctileté představují nová média v čele se sociálními sítěmi.
Mladý politik Dominik Feri alias choco afro na Instagramu elegantně sdílí události ze světa a k tomu se prezentuje i jako obyčejný člověk, čímž láká početné publikum.
Dalším známým jménem českého internetu je influencer Karel Kovář alias kovy gameballcz, který informuje o aktuálním dění a mezi sledujícími se těším značné oblibě
Forbes zařadil oba tyto muže do svého žebříčku Čechů, kteří podle magazínu nejvíc ovlivňují svět okolo sebe.

Zájem o politiku v době sociálních sítí
Zmiňovaný průzkum OECD dokazuje, že stále více než 50 % procent dnešních mladých politiku zkrátka neřeší. Tyto je třeba povzbudit a zájem v nich vyvolat. Variantou přitom mohou být právě sociální sítě.

Zdroje: https://www.studenta.cz, https://www.stem.cz, https://blisty.cz/art/98171-proc-nam-stale-vice-klesa-zajem-o-politiku.html

Autorka je absolventkou Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského 2020

  • Facebook
  • Twitter