Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Policisté na Vysočině se připravují na začátek prázdnin

/
/
/
273 ZobrazeníSe začátkem prázdnin přichází na silnice nejen na Vysočině silný provoz, policisté vyhlásili sérii dopravně bezpečnostních akcí, které odstartují v pátek 28. června. V jejich rámci akcí dohlédnou nejen na řidiče, ale také na cyklisty a chodce.

„V průběhu celého nadcházejícího víkendu budou policisté v akci pokračovat a svoji pozornost také v rámci běžného výkonu služby zaměří na kontrolu všech účastníků silničního provozu ve snaze ovlivnit nekázeň účastníků silničního provozu a snížit počet dopravních nehod na silnicích našeho kraje,“ vysvětluje Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině. Dopravně bezpečnostní akce s různým zaměřením pak podle jejích slov budou postupně pokračovat také po celé letní prázdniny.

„Období konce června a poté začátek letních prázdnin s sebou každoročně přináší z pohledu bezpečnosti a plynulosti silničního provozu celou řadu specifik. Proto dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu se zaměřením na všechny skupiny účastníků bude jednou z hlavních priorit policie v našem kraji nejen na samotném začátku prázdnin, ale bude trvat pro celé dva prázdninové měsíce,“ dodal David Jirák, vedoucí odboru služby dopravní policie na Vysočině s tím, že zvýšeným dohledem nad bezpečností a plynulostí v silničním provozu musíme působit na všechny řidiče a pokusit se tak snížit nepříznivou bilanci v počtu závažných dopravních nehod.

Ilustrační fotografie, archiv Vysočina-news.cz

Řidiči osobních i nákladních automobilů, motocyklisté, cyklisté i chodci musí po celé prázdniny počítat s tím, že se s policejními hlídkami setkají nejen na dálnici D1 a silnicích I. tříd, ale také na silnicích nižších tříd, a to zejména v lokalitách, kde se nacházejí turistické a chatové oblasti, ale také na dalších místech na území celého kraje. „Pozornost zaměříme také na chodce a cyklisty, a to nejen při dopravně bezpečnostních akcích, ale také v rámci každodenního běžného výkonu služby,“ doplňuje Dana Čírtková.

Také v letošním roce se na mnoha místech Vysočiny opravují silnice, doprava je proto vedena po objízdných trasách, kde je kvůli tomu silný provoz. „Ten ještě zesílí v době, kdy budou lidé odjíždět na dovolené. Kvůli tomu se na mnoha místech řidiči nevyhnou delšímu čekání v kolonách, proto je důležité, aby se při jízdě chovali ohleduplně a dodržovali dopravní značení. Za velice problematické místo můžeme považovat o letošních prázdninách dálniční přivaděč – silnici I/38 Jihlava – Havlíčkův Brod v blízkosti nájezdu na dálnici D1, kde pokračuje výstavba okružní křižovatky. Provoz je tedy v části přivaděče výrazně omezený a omezení se také týká sjezdů z dálnice D1 a nájezdů na dálnici D1. Proto před každou plánovanou cestou řidičům vždy doporučujeme, aby se seznámili s aktuální průjezdností daného místa,“ radí tisková mluvčí.

Policisté se zaměří nejen na kontroly kamionů na dálnici D1, archiv Policie ČR

Letní prázdninové období patří podle policistů mezi nejrizikovější v rámci celého roku, a proto by měli všichni účastníci, motorizovaní i nemotorizovaní, věnovat zvýšenou pozornost dodržování všech zákonem stanovených povinností a při jízdě se plně věnovat řízení vozidla. Při cestování s dětmi je důležité používat dětské autosedačky. V opačném případě hrozí riziko dopravních nehod.

„Z našich zkušeností víme, že letní prázdniny bývají spojené především s vyšším pohybem nemotorizovaných účastníků, dětí i dospělých a ti jsou na silnicích velmi zranitelní. Často se v silničním provozu pohybují děti i dospělí na jízdních kolech, koloběžkách nebo bruslích a zapomínají na používání ochranných prostředků, jako jsou cyklistické přilby, chrániče a především reflexní prvky. Cyklisté si musí uvědomit, že podle zákona je cyklista, který je mladší osmnácti let, povinen použít za jízdy ochrannou přilbu. Přilba je to jediné, co v případě pádu na komunikaci nebo při střetu s jiným vozidlem, chrání cyklistovi hlavu a v mnoha případech již přilba zachránila svému uživateli život. Je proto vhodné používat přilbu i tehdy, pokud je cyklistovi více jak osmnáct let,“ uzavírá Dana Čírtková.

  • Facebook
  • Twitter