Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Policisté na Vysočině dohlédnou na bezpečný návrat z prázdnin i cestu do školy

/
/
/
558 ZobrazeníO víkendu se také Vysočině zvýšil silniční provoz v souvislosti s končícími prázdninami, na který dohlížejí policisté. Od pondělí 2. září dohlédnou také na školáky.

„Policisté na Vysočině připravili kromě zvýšeného dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu o víkendu také mimořádnou dopravně bezpečnostní akci, jejímž cílem je kromě jiného zastavit negativní vývoj dopravní nehodovosti na Vysočině, zejména pokud jde o dopravní nehody s tragickými následky.
Od začátku měsíce srpna do čtvrtku 29. srpna jsme na Vysočině zadokumentovali 381 dopravních nehod, při kterých devět osob zemřelo. Při dvou nejtragičtějších dopravních nehodách zemřeli čtyři lidé – dva chodci u Čenkova na Jihlavsku a dvě oběti si vyžádala hromadná nehoda na silnici I/38 u Radostína na Havlíčkobrodsku.
Při dopravních nehodách v srpnu se dalších devět osob těžce zranilo a 138 dalších účastníků utrpělo lehké zranění. V patnácti případech policisté při šetření nehody zjistili, že některý z účastníků nehody byl pod vlivem alkoholu. Hmotná škoda se vyšplhala na částku přesahující 33 063 000 korun,“ udělala výčet srpnových havárií Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině.

Policisté se v rámci víkendové akce zaměřili na kontroly nejen na dálnici D1, ale také na silnicích nižších tříd po celé Vysočině. „Kontrolují dodržování nejvyšší povolené rychlosti na dálnici D1, kde se na Vysočině v současné době tři úseky modernizují. V modernizovaných úsecích je snížena nejvyšší povolená rychlost, je zde na některých místech přikázána střídavá jízda a zakázáno předjíždění pro kamiony. Přesto se stále objevuje velký počet řidičů, kteří dopravní značení ignorují, plně se nevěnují řízení vozidla, chovají se k ostatním řidičům bezohledně a po dálnici jedou neopatrně – výsledkem toho jsou zcela zbytečné dopravní nehody. Odstraňování následků takových nehod, zejména pokud k nim dojde v úseku před dopravním omezením, způsobuje další kolony, které se pomalu rozjíždějí a slušným řidičům způsobuje zdržení na dálnici naprosto zbytečné komplikace,“ dodala tisková mluvčí.

Policejní hlídky budou kontrolovat všechny účastníky silničního provozu také na silnicích prvních tříd a silnicích nižších tříd nejen v průběhu dne, ale také ve večerních a nočních hodinách. „Budeme kontrolovat, jestli řidiči neusedli za volant pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Také technický stav vozidel a zaměříme se také na kontrolu, zdali jsou převážené děti ve vozidlech řádně upevněné v dětských autosedačkách a zda sami řidič a jejich spolujezdci používají bezpečnostní pásy.

Řidiči by se měli vydávat na cesty při návratu do svých domovů řádně odpočatí, v dobré psychické náladě a pohodě. Zbytečná nervozita za volantem, spěch, nebezpečné předjíždění, rychlá jízda a v neposlední řadě také únava jsou prvotními příčinami zcela zbytečných dopravních nehod. Fatální následky může mít používání mobilního telefonu za volantem. Používání mobilního telefonu během jízdy je velmi častým přestupkem a viníkem mnoha dopravních nehod. Proto musí řidiči počítat při zjištění dopravního přestupku ze strany policistů s přísnými sankcemi,“ doplňuje Dana Čírtková.

Se začátkem nového školního roku proběhne na Vysočině v průběhu prvního zářijového týdne tradiční dopravně bezpečnostní akce Zebra se za Tebe nerozhlédne. „Akce potrvá po celý týden. Jednou z důležitých priorit policistů na Vysočině je docílit vyšší bezpečnosti chodců v silničním provozu, a proto se policisté zaměří zejména na malé chodce,“ uzavírá tisková mluvčí.

  • Facebook
  • Twitter