Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Policisté kontrolovali myslivecké hony, alkohol v dechu zjistili u jednoho myslivce naposledy v roce 2017

/
/
/
534 ZobrazeníV sobotu 13. listopadu vyjeli policisté kontrolovat hon do Kozlova na Jihlavsku, kde prověřili 35 myslivců a nezjistili žádná pochybení. Všichni myslivci se také podrobili dechové zkoušce a ve všech případech byl výsledek negativní. V průběhu letošního podzimu zatím policisté do 7. listopadu kontrolovali myslivce na 22 honech, kde prověřili celkem 381 osob a 381 zbraní. Kontrolují zbrojní průkazy, průkazy zbraní, fyzicky také zbraně, u kterých ověřují zejména výrobní číslo a to, zda je zbraň opatřena platnými zkušebními značkami.

Policisty zajímá i celkový technický stav střelné zbraně. Na místě policisté provádějí orientační dechové zkoušky s cílem prověřit, zda nejsou myslivci před honem nebo v jeho průběhu pod vlivem alkoholu.

„Kontrole technického stavu zbraně věnujeme velkou pozornost. Pokud zjistíme, že stav zbraně je nevyhovující, zakážeme jejímu držiteli střelbu a vyzveme ho, aby předložil zbraň Českému úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva. U všech osob, které při honu manipulují se zbraní, mohou policisté provádět orientační dechovou zkoušku, a to nejen na začátku honu, ale také v jeho průběhu nebo těsně po jeho skončení. V letošním roce jsme požití alkoholu u žádného z kontrolovaných účastníků honů nezjistili,“ uvedla k průběhu kontrol Věra Kazatelová, vedoucí oddělení dohledu a dozoru odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina.

Policisté kontrolují zbraně na honu v Kozlově na Jihlavsku, foto: Policie ČR

Dohled nad konáním mysliveckých honů budou policisté stejně jako v předchozích letech provádět až do konce letošního roku. „V loňském roce ovlivnilo počet organizovaných honů platné opatření související s pandemií covid-19, přesto policisté z odboru pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie kraje Vysočina provedli kontroly na 8 honech, na kterých zkontrolovali 139 osob a 139 zbraní. Všechny kontroly se obešly bez zjištěných přestupků. I když se loni konalo na Vysočině výrazně méně honů, přest policisté prověřovali okolnosti dvou střelných poranění, k nimž došlo při naháňce na divočáky u Brtnice a při honu u Dalešic. Tyto případy se staly v říjnu a prosinci loňského roku,“ doplnila Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině. Alkohol v krvi u účastníka honu policisté zjistili naposledy v prosinci 2017 na Havlíčkobrodsku. Dechová zkouška u čtyřicetiletého muže vykázala pozitivní výsledek – 0,3 promile alkoholu. Policisté muži zadrželi zbraň a uložili pokutu.

Pokud policisté při honu zjistí u některé osoby porušení zákona, mohou na místě uložit blokovou pokutu až do výše pěti tisíc korun. Když je protiprávní jednání závažnějšího charakteru, policisté ho oznamují k projednání správnímu orgánu. V případě, že se držitel zbraně dopustí v době tří let dvou v zákoně vyjmenovaných přestupků, hrozí mu odnětí zbrojního průkazu, neboť přestane splňovat podmínku spolehlivosti podle zákona o zbraních. V případě naměřené hodnoty nad jedno promile se jedná o trestněprávní jednání – podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

  • Facebook
  • Twitter