Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Policista zachránil muži život, poděkoval mu krajský policejní ředitel

/
/
/
183 ZobrazeníSkleněnou Plaketou Krajského ředitelství policie kraje Vysočina a kázeňskou odměnou ocenil ve středu 22. února Miloš Trojánek, krajský policejní ředitel, policistu z obvodního oddělení Žďár nad Sázavou.

„Policista Vojtěch Martínek prokázal osobní statečnost a rozvahu a dokázal poskytnout neodkladnou první pomoc formou nepřímé srdeční masáže sedmdesátiletému muži, kterému tím zachránil život,“ přiblížila Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů na Vysočině. Společně s krajským policejním ředitelem hrdinský čin ocenil také Radek Uhlíř, zástupce ředitele územního odboru Žďár nad Sázavou.

„Ve čtvrtek 9. února dvacet minut před desátou hodinou dopoledne sloužil v rámci hlídkové služby policista Vojtěch Martínek v centru Žďáru nad Sázavou. Při jízdě se služebním vozem po Havlíčkově náměstí si povšiml, že pod budovou České spořitelny leží na travnatém mírném svahu na zemi muž a u něho stojí zřejmě náhodný kolemjdoucí a drží v ruce telefon. Policista proto zastavil se služebním vozidlem za vyznačeným přechodem pro chodce a běžel ležícímu muži na pomoc. Nejdříve u něho zkontroloval základní životní funkce, ústní dutinu, aby se přesvědčil, že nemá zapadlý jazyk nebo zvratky v ústech, což se nepotvrdilo. Spolu s náhodným svědkem, který byl na místě a právě volal cestou tísňové linky na pomoc záchranku, rychle znovu prohlédl, zda nemá muž na těle nějaké jiné viditelné zranění, které by ho bezprostředně ohrožovalo na životě. A ni to se nepotvrdilo.

Náhle začal muž v obličeji modrat, a proto policista na nic nečekal a okamžitě zahájil nepřímou srdeční masáž a koordinoval náhodného svědka, aby muži držel hlavu v mírném záklonu. V průběhu provádění nepřímé srdeční masáže přijela na místo jednotka profesionálních hasičů a hasiči nasadili na další pomoc muži defibrilátor a pokračovali s jeho pomocí v oživování. Mezitím už byla na místě posádka zdravotnické záchranné služby a muže si převzal do své péče. Policista ještě setrval namístě a zdravotníkům společně s hasiči pomohl s naložením pacienta do vozidla záchranářů. U muže se podařilo obnovit životní funkce a zdravotníci ho transportovali do zdravotnického zařízení,“ popsala čin policisty tisková mluvčí.

Podle vyjádření zasahujícího lékaře Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina byla pomoc, kterou poskytl Vojtěch Martínek staršímu muži, pro záchranu jeho života zcela zásadní.

„Jsem rád, že kolegovi nebylo lhostejné, co se děje venku na ulici a rozhodl se jednat. Je vždy velmi důležité umět se rychle a hlavně správně reagovat. On ani na okamžik nezaváhal a dokázal jednat nejen rychle, ale také správně. Pro člověka, který ztratí z jakéhokoliv důvodu vědomí, jde o každou vteřinu, která může rozhodnout o tom, zda se podaří obnovit jeho životní funkce. Kolega svým činem dělá dobré jméno nejen našemu krajskému ředitelství, ale celému policejnímu sboru. Jsem velice rád, že máme mezi sebou takové hrdiny a za jejich odvahu a statečnost je vždy velice rád oceňuji a osobně se s nimi setkám,“ doplnil Miloš Trojánek.

Třiačtyřicetiletý policista Vojtěch Martínek pochází ze Žďáru nad Sázavou a slouží u Policie ČR už šestnáct let, kdy svůj dosavadní profesní život zasvětlil službě na obvodním oddělení ve Žďáru nad Sázavou.

  • Facebook
  • Twitter