Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Policejní hlídky se zaměřily na kamiony se dřevem, padaly třicetitisícové pokuty

/
/
/
1040 ZobrazeníPřestože policisté na Vysočině kontrolují nákladní auta převážející dřevo téměř denně, řidiči stále porušují platné zákony. Svědčí o tom výsledky dvou kontrol na dálnici D1 z toho týdne.

Policisté z dálničního oddělení Velký Beranov a z oddělení silničního dohledu zkontrolovali osmdesát nákladních vozidel převážejících kulatinu.

„Ve 34 případech jsme zjistili nějaké porušení právních předpisů. Pět řidičů odmítlo na výzvu policistů najet na nízko rychlostní váhy a nechat převážený náklad zvážit. Dostali za porušení zákona o pozemních komunikacích pokutu ve výši 30 000 korun. Policisté jim zakázali další jízdu a museli náklad přeložit na jiné vozidlo. Za odmítnutí – neuposlechnutí výzvy podrobit se nízko rychlostnímu vážení – nechat zvážit náklad – policisté ukládají řidiči pokutu v maximální výši 30 000 korun v příkazním řízení.
Řidič je povinen v souladu s příslušným ustanovením zákona 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích na výzvu policisty podrobit vozidlo nízko rychlostnímu kontrolnímu vážení, kdy zajížďka, včetně cesty zpět, nesmí být delší než 16 kilometrů,“ popsala průběh kontrol Dana Čírtková, tisková mluvčí krajských policistů.

V dalších sedmnácti případech policisté při vážení zjistili, že je kontrolované vozidlo přetížené. „Ve dvou případech policisté řidičům uložili kauce ve výši 9 000 a 5 000 korun a ve všech zbývajících případech také uložili za přetížené vozidlo pokutu v příkazním řízení. Ve dvou případech policisté zjistili, že řidič má špatně upevněný náklad – řidiči museli na místě kontroly náklad dřevní kulatiny správně upevnit, dříve nemohli z míst odjet. I tito řidiči dostali na místě pokutu v příkazním řízení. V devíti případech policisté oznámili porušení zákona ze strany dopravce do správního řízení,“ dodala Dana Čírtková.

Opakované kontroly nákladních aut jsou na Vysočině reakcí na opakující se stížnosti na chování řidičů kamionů přepracujících dřevo. „Na řidiče nákladních vozů, které převážejí na návěsu dřevo, si často stěžují řidiči především osobních aut. Na lince tísňového volání přijímáme oznámení, že z těchto vozidel odlétávají kusy kůry, že jsou tato vozidla „viditelně“ přeložena, mají náklad vysoko nad klanice a náklad je špatně zajištěn a tato vozidla tak mohou ohrožovat bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu,“ uzavřela tisková mluvčí s tím, že policisté se při středeční a čtvrteční akci na dálnici D1 zaměřili na kontrolu dokladů k vozům a převáženému náladu, kontrolu nejvyšší povolené hmotnosti silničního vozidla, kontrolu největší povolené hmotnosti na nápravu a na skupinu náprav silničního vozidla, další hmotnostní poměry vozidla a kontrolu největších povolených rozměrů vozidla a jízdních souprav – zejména výšku a délku soupravy a nákladu. Zajímali se také o technický stav vozidel, stejně jako zdali je dobře a dostatečně upevněný a uložený převážený náklad. Výrazně přetížené jízdní soupravy museli jejich řidiči v několika případech přeložit na další vozidlo, jinak by nemohli pokračovat v jízdě. Kontrolní akce budou pokračovat i v dalším období.

  • Facebook
  • Twitter