Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Podvody na internetu stále častější i na Vysočině

/
/
/
761 ZobrazeníPodvody na internetu vyšetřují stále častěji také policisté na Vysočině, dokládají to dva aktuální případy. V prvním z nich podvedl jednadvacetiletý muž z Prahy desítky lidí z různých míst České republiky, ve druhém případě nedostal muž z Havlíčkobrodska objednaná kola a přišel o peníze.

Případ začal množícími se oznámeními, která přijali policisté na různých místech od lidí, kteří si na internetu vybraly zboží, to jim ale prodávající po zaplacení nedodal a přestal s nimi komunikovat.
„Jednadvacetiletý muž z Prahy nabízel prostřednictvím internetu k prodeji počítačové komponenty a hry, mobilní telefony nebo herní konzole, zboží ale ani po zaplacení zájemcům nedodal. Mladík podvedl celkem devětaosmdesát lidí napříč celou republikou. Mezi podvedenými jsou i lidé z Jihlavska, Havlíčkobrodska, Třebíčska, Pelhřimovska i Žďárska. Obviněný muž způsobil celkovou škodu za bezmála sto tisíc korun.
Společné trestní řízení vedli kriminalisté jihlavského oddělení hospodářské kriminality. Shromažďovali oznámení přijatá od podvedených lidí, na základě vlastního šetření zjišťovali další poškozené, zjistili totožnost podezřelého muže, prováděli výslechy osob, vyžádali si a prostudovali množství písemností a získávali důkazy,“ popsala první případ policejní mluvčí Jana Kroutilová s tím, že kriminalisté zahájili trestní stíhání jednadvacetiletého muže, který byl obviněn ze spáchání zločinu a hrozí mu až osmiletý pobyt za mřížemi.

Další případ řeší od začátku týdne havlíčkobrodští policisté. „Muž si na jednom inzertním portálu našel inzerát na prodej dvou jízdních kol, na který zareagoval a začal komunikovat s prodávajícím. Po jejich vzájemné komunikaci a domluvě, uhradil muž prostřednictvím bankovního převodu na číslo účtu, který mu uvedl prodávající, částku přes devět tisíc korun. Po provedení této transakce ustala veškerá komunikace ze strany prodávajícího a na komunikaci ze strany podvedeného muže už nikdo nereaguje,“ doplnila další událost policejní mluvčí Stanislava Rázlová, s tím, že policisté apelují na veřejnost, aby byla při nákupu přes internet obezřetná. „Zvláště při platbách za zboží či služby, které jsou vyžadovány předem prostřednictvím bankovního převodu, je nutné dbát mimořádné opatrnosti. Pravděpodobnost, že naletíte podvodníkovi, je velká zejména v případech, kdy je cena výrazně nižší, než je na běžném trhu. Obzvláště v případě koupí vozidel, zemědělských strojů, výrobních strojů a jiných věcí vyšší hodnoty se přesvědčte, zda vůbec existuje a v jakém je technickém stavu. Zajímejte se také o to, zda ho vůbec prodává jeho skutečný majitel a za jakých podmínek. Nikdy neprovádějte platbu předem, aniž byste si takovéto základní věci osobně ověřili, nepodléhejte lákavosti výrazně nízkých cen a pěkně vypadajícím fotografiím,“ dodala tisková mluvčí.

  • Facebook
  • Twitter