Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Podcasty Kraje Vysočina slaví půl roku působení na mediální scéně

/
/
/
729 ZobrazeníPodcasty Kraje Vysočina spatřily světlo světa 4. října 2021 a nyní je tomu přesně půl roku od odvysílání prvního dílu. Tehdy byl hostem tenisový trenér a dorostenecký mistr republiky Jakub Filipský. Každý týden v pondělí vychází nový díl a v současnosti je jich už dvacet sedm s různými zajímavými osobnostmi Kraje Vysočina. Hosty si na rozhovor zvou podcasteři a tváře projektu Klára Zámková a David Vařílek.

Počátky projektu sahají k jaru loňského roku, kdy se začala realizovat myšlenka radního pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Břížďaly. „Projekt Podcastů Kraje Vysočina vznikl kvůli zapojení žáků středních škol se zájmem o žurnalistiku do tvorby obsahu jedné oficiální krajské komunikační platformy,“ přibližuje Jan Břížďala zrod krajských podcastů. Vedení Kraje Vysočina oslovilo několik mladých studentů, především účastníků Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského, z nichž se do projektu zapojili dva.

Klára Zámková je studentkou třetího ročníku Školy ekonomiky a cestovní ruchu v Jihlavě. Největší progres za půl roku nahrávání podcastů vidí v sobě samotné: „S každým dalším podcastem pociťuji, jak se moje postupy a technika mění, jak si všechno začínám uzpůsobovat tak, aby mi to fungovalo a aby mi to vyhovovalo. Díky tomu se pak mohla zvyšovat kvalita podcastů a myslím, že prošly velkým progresem.“

David Vařílek studuje čtvrtým rokem na Gymnáziu Třebíč a zanedlouho ho čeká maturita. Podcastům se ale i tak věnuje během učení a příprav na zkoušku dospělosti. „Není to lehké skloubit, je to však moje práce a hodně dílů jsem si nahrál dopředu, abych měl klid,“ prozrazuje o tvorbě rozhovorů před maturitou David. Díky tomuto projektu poznali spoustu zajímavých osobností, ke kterým by se normálně nedostali. „Je to neuvěřitelné, že podcasty fungují už půl roku. Jsem velmi rád, že se projekt v říjnu rozeběhl. Měl jsem možnost poznat řadu nových lidí a cením si rozhovorů úplně se všemi. Splněným snem pak bylo vyzpovídat historika prof. Michala Stehlíka či moderátora Milana Řezníčka,“ dodává David k výročí Podcastů Kraje Vysočina.

David a Klára na letní škole v Brodě

O tom, že nápady na hosty nedochází se zmiňuje Klára: „Jejda, nápadů je… Před nahráním vůbec prvního podcastu jsem si sepsala seznam lidí, které bych chtěla s prosbou o nahrání podcastu kontaktovat, kdyby byla nouze na nápady, a ještě jsem do toho seznamu ani nestihla sáhnout.“ „Můj seznam je také poměrně rozsáhlý a už teď se těším až z něj po maturitě budu čerpat hosty. Některá jména jsou známá nejen na Vysočině, ale i v rámci republiky či světa, tak snad přijmou pozvání,“ doplňuje Kláru David.

David s Klárou si zvou do podcastů zajímavé a významné osobnosti z regionu Vysočiny. Rozmanitost hostů je ozdobou podcastů. Za mikrofonem se objevili například: Jarmila Kliková a Karolina Kociánová ze spolku Dobová móda Telč, ředitelka Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodu Markéta Hejkalová, trenérka mozku a zakladatelka jedinečné mozkoherny v Třebíči Eva Fruhwirtová, cestovatel a fotograf Vladislav Jiroušek, nevidomý sportovec Ondřej Zmeškal, handicapovaný malíř Michal Kalenda nebo mistr světa v rybníkovém hokeji Jiří Krčál.

Klára Zámková při nahrávání v kočičím útulku

Vůbec tím nejposlouchanějším podcastem je pak díl s mistrem ČR v desetiboji dorostenců, nadějí české atletiky, Adamem Havlíčkem. „Být součástí Podcastů Kraje Vysočina pro mě byla skvělá zkušenost. Před nahráváním jsem byl poměrně nervózní a nevěděl jsem, co od toho mám očekávat, ale Davidův přátelský, milý, ale hlavně profesionální přístup zajistil hladký a bezproblémový průběh nahrávání,“ doplňuje Adam Havlíček ke své účasti v podcastech. Sám je i pravidelným posluchačem: „Těší mě, když vidím, jak další podcasty postupně přibývají a celý tento projekt se čím dál více dostává do povědomí lidí. Myslím si, že Podcasty Kraje Vysočina jsou pro všechny posluchače skvělou cestou k poznání mnoha zajímavých lidí, kteří žijí v našem kraji. A pro začínající žurnalisty, jako je třeba David, může být tento projekt výborným začátkem jejich budoucí kariéry.“

David Vařílek s moderátorem Milanem Řezníčkem

Podcasty Kraje Vysočina se stále snaží více a více zviditelňovat a přilákat nové posluchače. Půlroční výročí hodnotí na závěr autor myšlenky, radní Kraje Vysočina, Jan Břížďala: „Klárka s Davidem do toho vstoupili pravou nohou, vzali to jako výzvu a stali se skvělým duem a tvářemi spjatými se značkou Podcasty Kraje Vysočina. Za půl roku existence lze vidět na každé nové epizodě značný progres. Oběma se daří zvát na natáčení významné osobnosti a z formátu podcastů nelze nikterak poznat, že oba nejsou prozatím profesionálními žurnalisty. Za sebe mohu říct, že poslouchám podcasty pravidelně a pozitivní zpětnou vazbu na ně mám také ze svého okolí.“

Všechny díly Podcastů Kraje vysočina najdete na: https://anchor.fm/krajvysocina.

  • Facebook
  • Twitter