Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Pod Havlíčkovým dubem kvete láska. Teď má šanci stát se Stromem roku, říká starosta Nové Cerekve

/
/
/
451 ZobrazeníZ rekordních třiaosmdesáti nominovaných a jako jediný z Vysočiny se mezi deset finalistů ankety Strom roku 2023 probojoval Havlíčkův dub z Proseče-Obořiště, místní části Nové Cerekve. Odborníci odhadují, že v zámeckém parku roste až pět set let.

Je více než dvacet pět metrů vysoký a jeho kmen má obvod skoro sedm metrů. Podle pověsti se pod ním scházel spisovatel a novinář Karel Havlíček Borovský se svou budoucí manželkou Julií. O tom, který z deseti vybraných stromů vyhraje, bude rozhodovat veřejnost v online hlasování od 24. července do 8. října.

Havlíčkův dub vstupuje do finále soutěže s pořadovým číslem dva, v červnu jej přímo na místě vylosovala Eva Přechová, která strom do ankety nominovala. „Paní Eva nás kontaktovala poté, co si s manželem udělali výlet právě k nám do Proseče-Obořiště a užili si krásnou procházku zámeckým parkem. Strom a jeho příběh je zaujal natolik, že se rozhodli přihlásit ho do soutěže,” prozradil starosta Nové Cerekve Zdeněk Rajdlík.

Kandidát na Strom roku 2023, Havlíčkův dub z Proseče-Obořiště, foto: Zdeněk Rajdlík

V roce 1836 přišel do Proseče-Obořiště lesník Sýkora s rodinou. Bydleli v malém domku poblíž zámku. Měli dceru Julii, která se v Praze učila na modistku a v roce 1841 se seznámila s Karlem Havlíčkem Borovským. Havlíček za ní jezdil a společně rádi sedávali v parku pod majestátním dubem. Počátkem roku 1847 se Karel a Julie zasnoubili, 4. března 1848 se vzali. K dubu se vraceli i jako mladí manželé po narození dcery Zdeničky. V roce 1998 při příležitosti 150. výročí jejich svatby byl odhalen nedaleko památného dubu pomník, jehož autorem je akademický sochař Michal Moravec. Během let se začalo říkat dubu Havlíčkův. Zajímavostí také je, že pod ním herec Luděk Munzar zahajoval díl seriálu české televize Stromy spisovatelů a básníků. „Dodnes dub láká zamilované a řada párů zde složila manželský slib,” dodal Zdeněk Rajdlík.

Smyslem ankety Strom roku, kterou pořádá Nadace Partnerství, je podpořit aktivní lidi v péči o stromy v jejich okolí a zároveň představit zajímavé stromy a jejich příběhy. Vítězný strom získá odborné ošetření přímo na míru a postoupí do mezinárodní soutěže Evropský strom roku. Stříbrný a bronzový medailista bude oceněn ošetřením novou technologií, která posílí jeho kondici. O favoritech rozhodne veřejnost v online hlasování na www.stromroku.cz od 24. července do 1. října 2023. Pět stromů s nejvyšším počtem hlasů postoupí do takzvaného superfinále a veřejnost bude znovu hlasovat od 2. do 8. října 2023, kdy se definitivně rozhodne o vítězi. Havlíčkův dub nese pořadové číslo 2.

  • Facebook
  • Twitter