Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
img

Po stopách pochodu Havlíčkovy mládeže z roku 1989

/
/
/
766 ZobrazeníV sobotu 8. srpna se po 31. letech uskutečnil Pochod Havlíčkovy mládeže z Havlíčkova Brodu, odkud vyrazilo přes tři desítky lidí přes Pohled, Stříbrné Hory a Žižkovo Pole a došli do Havlíčkovy Borové.

Řada z účastníků letošního pochodu šlo stejnou trasu i před 31 lety, ale tehdy je celou cestu doprovázel tajný spolupracovník STB, podával o průběhu zprávy policistům, kteří se zabydleli na tehdejším Národním výboře v Borové, a čekali tu na jejich příchod. Připraveno tu bylo 50-60 tajných policistů, kteří s obligátními koženými brašnami monitorovali příchod mládeže do obce, zařídili, aby se do muzea nedostali všichni zájemci a pak také, aby jim místní hospoda zůstala uzavřena.

Ovšem letos si účastníci pochodu užili jak prohlídku rodného domku, kde jim redakční rada připravila občerstvení v podobě kávy a buchet, tak pak i hospůdku. U Havlíčků pobesedovali a zavzpomínali na tehdejší situaci, kdy nikdo nevěděl, že už v listopadu „to praskne“. Vzpomínat přišla i Věra Andresová z Peršíkova, od níž se dozvěděli řadu zajímavých informací, protože tehdy před lety musela policii otevřít prostory úřadu a pak tam s ní po celou dobu zůstat.

  • Facebook
  • Twitter